Al-Kahf (sura)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Al-Kahf
Znaczenie nazwy

Grota

Numer

18

Liczba aja

110

Miejsce objawienia

Mekka

Al-Kahf w kaligrafii arabskiej

Al-Kahf, w polskim tłumaczeniu Grota[1][2] (arabski: الكهف, al-kahf) – 18. sura Koranu. Wśród uczonych muzułmańskich jest jednomyślnie zaliczana do sur mekkańskich[3]. Sura ta zajmuje szczególne miejsce w pobożności muzułmańskiej ponieważ, zgodnie z hadisami jej recytacja oraz zapamiętywanie konkretnych fragmentów, ma gwarantować ochronę i przewodnictwo[4][5].

Pochodzenie nazwy sury[edytuj | edytuj kod]

Nazwa sury jest zaczerpnieta z wersetu 9.:

W tłumaczeniu Józefa Bielawskiego:

"Czy ty sądzisz,że mieszkańcy groty i Ar-Rakim są czymś osobliwym wśród Naszych znaków?"[1]

W tłumaczeniu Musy Çaxarxana Czachorowskiego:

"Czy sądzisz, że towarzysze Groty i Napisu byli czymś zdumiewającym spośród Naszych znaków?"[2]

Warto podkreślić, że (podobnie jak w przypadków nazw większości sur w Koranie), nazwa Al-Kahf nie opisuje tematu całej sury. Jest swego rodzaju słowem-kluczem, którego zwyczajowo używano, aby odróżnić tę surę od innych[6].

Okoliczności objawienia sury Al-Kahf[edytuj | edytuj kod]

Historyk i egzegeta muzułmański Ismail ibn Umar ibn Kathir podaje za Ibn Ishakiem szczegółowe okoliczności objawienia sury Al-Kahf[7]. Najważniejsze punkty przekazu według ibn Kathira:

 1. Mekkańczycy, którzy byli przeciwni Mahometowi nie mieli wiedzy na temat historii i proroków opisywanych we fragmentach Koranu recytowanych przez Mahometa.
 2. Decydują się wysłać posłańca do Jatrib (obecna nazwa: Medyna), oddalonego o ponad 300 kilometrów, aby zdobyć wiedzę na temat objawienia głoszonego przez Mahometa i argumenty merytoryczne przeciwko niemu. W tym mieście znajdowała się duża społeczność Żydowska i rabini, od których Mekkańczycy planowali zdobyć potrzebne informacje.
 3. Rabini udzielili następującej rady Mekkańczykom: "Zapytajcie go o trzy rzeczy, które wam powiemy. Jeżeli odpowie jest prorokiem, który został posłany – jeżeli nie odpowie, to, co mówi nie jest prawdą. W tym przypadku postąpcie z nim jak uważacie"
  • pytanie 1: o losy pewnych młodzieńców z dawnych czasów, o niezwykłej, tajemniczej historii
  • pytanie 2: o osobę, która wiele podróżowała i dotarła na wschód i na zachód
  • pytanie 3: o Ruh
 4. Przeciwnicy Mahometa przedstawili mu pytania. Odpowiedź nie przyszła od razu, ale po około 15 dniach, w postaci objawienia sury Al-Kahf. Sura odpowiada na pytania zadane przez rabinów, ale są w niej też inne tematy m.in. historia podróży Musy (Mojżesza) z Al-Chidrem[7].

Wątki i historie w surze Al-Kahf[edytuj | edytuj kod]

Historia śpiących z jaskini[edytuj | edytuj kod]

Historia o młodzieńcach, którzy byli monoteistami i którym groziło im z tego powodu niebezpieczeństwo, ponieważ w mieście, w którym mieszkali czczono wielu bożków. Zgodnie z narracją Koranu skryli się w jaskini wraz ze swoim psem, a Allah sprawił, że zasnęli na ponad 300 lat. Kiedy się obudzili praktyki politeistyczne nie miały już miejsca w okolicy. Z dużym prawdopodobieństwem historia ta mówi o wczesnych chrześcijanach, prześladowanych przez jednego z cesarzy rzymskich, być może Decjusza[8]. Historia ta pojawia się też w podobnej wersji w tradycji wczesnochrześcijańskiej[9]. Istnieje kilka miejsc, które mają być autentyczną jaskinią śpiących młodzieńców, między innym Jaskinia Siedmiu Śpiących w Turcji, w okolicach Efezu oraz Jaskinia Siedmiu Śpiących oddalona o około 15 minut drogi samochodem od Ammanu w Jordanii[10].

Historia Zu-Karnaina[edytuj | edytuj kod]

Historia o mądrym i potężnym władcy, który podróżował ze wschodu na zachód. Podczas swoich podróży, m.in., wybudował mur powstrzymujący Goga i Magoga[7].

Historia Musy (Mojeżasza) i Al-Chidra[edytuj | edytuj kod]

Historia wspólnej podróży Musy i tajemniczego Al-Chidra, który, zgodnie z Koranem, został odbarzony przez Allaha szczególną mądrością[6].

Historia mężczyzny i dwóch ogrodów[edytuj | edytuj kod]

Historia o mężczyźnie, który był niezwykle bogaty – między innymi posiadał dwa piękne ogrody. Był pełen pychy i arogancki w związku ze swoim statusem materialnym i nie dostrzegał, że jego majątek to dar od Allaha. Drugi, biedniejszy mężczyzna ostrzegał go przed negatywnymi konsekwencjami takiej postawy. Pod koniec historii ogrody zostają zniszczone, a bogaty mężczyzna rozumie swój błąd[11].

Szczególne właściwości sury Al-Kahf wg tradycji muzułańskiej[edytuj | edytuj kod]

 • Zgodnie z wieloma hadisami sahih (autentycznymi wg kryteriów uczonych muzułmańskich), m.in. hadisem przekazanym w Sahih Muslim 809a "ten kto zapamięta 10 pierwszych wersetów (ajatów) sury Al-Kahf, będzie ochroniony przed Dadżdżalem."[5]
 • Zgodnie z innym hadisem sahih (autentycznym wg kryteriów uczonych muzułańskich) w al-Sunan al-Kubra 5856 "Ktokolwiek wyrecytuje surę Al-Kahf w piątek, będzie miał światło pomiędzy tym piątkiem, a następnym."[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Tłumaczenie znaczenia Świętego Koranu wg Józefa Bielawskiego [online], www.planetaislam.com [dostęp 2021-07-04].
 2. a b Leszek Musa Czachorowski, Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej. Najwyższe Kolegium, Koran, wyd. pierwsze, Białystok: Muzułmański Związek Religijny w RP. Najwyższe Kolegium Muzułmańskie, 2018, ISBN 978-83-65802-08-8, OCLC 1077379607 [dostęp 2021-07-04].
 3. Tulayhah, The Makki and Madani Surahs in Chronological Order: al-Suyooti [online], Tulayhah, 31 stycznia 2019 [dostęp 2021-07-04] (ang.).
 4. a b Abu Amina Elias, Light for reciting Surat al-Kahf on Friday [online], 15 marca 2013 [dostęp 2021-07-11] (ang.).
 5. a b Search Results – Search Results – al-kahf (page 1) – Sunnah.com – Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (صلى الله عليه و سلم) [online], sunnah.com [dostęp 2021-07-11].
 6. a b TheLastDialogue, Surah Al Kahf Summary [online], The Last Dialogue, 6 marca 2019 [dostęp 2021-07-11] (ang.).
 7. a b c Tafsir Ibn Kathir, Surah Al Kahf, Arabic English, HTMl, PDF, Free Download [online], www.quran4u.com [dostęp 2021-07-11].
 8. Seven Sleepers of Ephesus, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-09-30] (ang.).
 9. Bartłomiej Grysa, The Legend of the Seven Sleepers of Ephesus in Syriac and Arab sources – a comparative study, „ORIENTALIA CHRISTIANA CRACOVIENSIA”, 2010.
 10. Cave of the Seven Sleepers | Amman, Jordan Attractions [online], Lonely Planet [dostęp 2021-07-11] (ang.).
 11. Rafidah N, The Man with Two Gardens [online], Our Quran Journey, 19 czerwca 2020 [dostęp 2021-07-11] (ang.).

Źródła zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]