Przejdź do zawartości

Al Capone (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Al Capone
Gatunek

biograficzny, kryminalny

Rok produkcji

1959

Data premiery

25 marca 1959

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

104 min

Reżyseria

Richard Wilson

Scenariusz

Malvin Wald
Henry F. Greenberg

Główne role

Rod Steiger
Nehemiah Persoff
Fay Spain

Muzyka

David Raksin

Zdjęcia

Lucien Ballard

Montaż

Walter Hannemann

Produkcja

Leonard J. Ackerman
John H. Burrows

Wytwórnia

Burrows-Ackerman Productions

Dystrybucja

Allied Artists

Al Caponeamerykański film biograficzny z 1959 roku w reżyserii Richarda Wilsona z Rodem Steigerem w roli głównej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Rok 1919. Do Chicago przyjeżdża młody Al Capone, żeby pracować dla szefa lokalnej mafii Johnny’ego Torrio. Poznaje też jego najlepszego człowieka zwanego „Dużym Jimem”, który zajmuje się interesami Torrio w jednej z dzielnic miasta.

Kiedy w USA zostaje wprowadzona prohibicja Torrio i inni gangsterzy, tacy jak: Dean O'Banion, George „Bugs” Moran i Earl „Hymie”, rozpoczynają walkę o wpływy z nielegalnej produkcji i dystrybucji alkoholu. By osłabić Torrio jego rywale postanawiają zabić „Dużego Jima” i jego pomocników. Na dodatek miejskie wybory wygrywa postępowy burmistrz, przez co Torrio i Capone muszą przenieść swoją siedzibę do oddalonego o kilka kilometrów miasta Cicero. Niedługo potem Capone zabija jednego z szefów konkurencyjnej grupy – O'Baniona. Pozostali bossowie postanawiają go pomścić, co prowadzi do otwartej wojny. Capone jednak zabija Weissa, a kupców w całym mieście zmusza do płacenia haraczu „za ochronę”. Tymczasem sierżant Schaefer z chicagowskiej policji zostaje awansowany na kapitana i przysięga położyć kres mafijnym porachunkom oraz wymuszeniom, a Capone’a wsadzić do więzienia.

Kiedy policyjne działania dają się gangsterowi coraz bardziej we znaki, przychylny mu dziennikarz Keely, usiłuje skorumpować Schaefera, by zdyskredytować policję. Gdy mu się to nie udaje przekonuje Capone’a, by przeniósł się na Florydę, do czasu aż sprawy się nie uspokoją. Stamtąd gangster planuje zabójstwo kilku ludzi Morana, które przechodzi do historii jako masakra w dniu świętego Walentego.

W końcu gangsterzy zawierają rozejm, ale kiedy Capone dowiaduje się, że Keely spiskuje przeciwko niemu z razem Moranem postanawia go zabić. Tymczasem kapitan Schaefer znajduje sposób na położenie kresu przestępczej działalności Capone’a i oskarża go o nie płacenie podatków, za co zostaje on skazany na jedenastoletni pobyt w więzieniu Alcatraz.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Podczas kompletowania obsady filmu Rod Steiger, który miał się wcielić w rolę Ala Capone początkowo odrzucił ofertę producentów, ponieważ uznał, że scenariusz w błędny sposób przedstawia Capone’a i przestępczość zorganizowaną. W udzielonym później wywiadzie stwierdził, że odrzucał tę rolę trzy razy. Ostatecznie miał ją przyjąć tylko pod warunkiem, że producenci wprowadzą zmiany do scenariusza[1].

W filmie narrator podaje, że Al Capone zmarł z powodu nieuleczalnej choroby, jednak nie podaje jej nazwy. W rzeczywistości był to syfilis[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sean Axmaker: Al Capone (1959). tcm.com. [dostęp 2015-01-01]. (ang.).
  2. Al Capone (1959) Trivia. imdb.com. [dostęp 2015-01-01]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]