Al Giordino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Al Giordino
Twórca Clive Cussler
Inne informacje
Specjalność wicedyrektor NUMA

Al Giordino (właściwie Albert Giordino) - fikcyjna postać, bohater wielu książek Clive'a Cusslera, przyjaciel Dirka Pitta. Z pochodzenia Włoch, jest wicedyrektorem Wydziału Zadań Specjalnych w NUMA. Służył w lotnictwie, zakończył służbę w stopniu kapitana US Air Force. Jest wyśmienitym nurkiem i pilotem pojazdów podwodnych. Ma także licencję pilota.

Giordino jest niskim, krępym i barczystym mężczyzną, którego łatwo pomylić z buldożerem. Ma ciemne, kręcone włosy i rzymską aparycję.

Początki przyjaźni Pitta i Giordina sięgają czasów ich dzieciństwa. Kiedy Pitt przeprowadził się do dzielnicy, w której mieszkał Giordino, ten chcąc okazać że przybysz jest na jego terytorium, rozpętał bójkę. Od tego czasu obaj są dozgonnymi przyjaciółmi, mają na swoim koncie niezliczone ilości przygód i nie raz ratowali sobie nawzajem życie. Razem służyli w lotnictwie, grali w jednej drużynie footballowej i razem wstąpili do Narodowej Agencji Badań Morskich i Podwodnych

Znany jest ze sceptycznego podejścia do przedsięwzięć NUMA, jak również z niepowtarzalnego poczucia humoru. W przeciwieństwie do Pitta, Giordino nie ma szczęścia do związków z kobietami. Raz tylko otarł się o małżeństwo (w "Atlantydzie Odnalezionej").

W filmie Sahara z 2005 roku zagrał go Steve Zahn.