Al Joyner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Al Joyner
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1960
East Saint Louis
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Los Angeles 1984 lekkoatletyka
(trójskok)

Alfredrick Alphonzo "Al" Joyner (ur. 19 stycznia 1960 w East Saint Louis w stanie Illinois) – amerykański lekkoatleta, trójskoczek, mistrz olimpijski z Los Angeles.

Ukończył Arkansas State University. Na mistrzostwach świata w 1983 w Helsinkach zajął w finale trójskoku 8. miejsce. W 1984 zdobył w tej konkurencji mistrzostwo Stanów Zjednoczonych.

Na igrzyskach olimpijskich w 1984 w Los Angeles zdobył złoty medal z rezultatem 17,26 m, który uzyskał (z pomocą wiatru) w pierwszej kolejce. Podczas halowych mistrzostw świata w 1987 w Indianapolis zajął 5. miejsce. W tym samym roku ustanowił swój rekord życiowy – 17,53 m.

Jest starszym bratem Jackie Joyner-Kersee, trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej w lekkoatletyce. Od 1987 był mężem Florence Griffith-Joyner, również trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej w lekkoatletyce. Po śmierci Griffith-Joyner w 1998 prowadzi fundację Flo Jo Community Empowerment Foundation pomagającą dzieciom i młodzieży na całym świecie. Ponownie ożenił się w 2003 z Alishą Biehn. Pracuje jako trener w University of California, Los Angeles.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]