Alain Mabanckou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alain Mabanckou

Alain Mabanckou (ur. 24 lutego 1966 w ówczesnym Kongu-Brazzaville), kongijski pisarz i poeta (tworzący w języku francuskim).

Dorastał w Pointe-Noire. Rozpoczął studia prawnicze w ojczyźnie, w wieku 22 lat wyjechał do Francji, gdzie uczył się na Université Paris-Dauphine. Przez 10 lat pracował dla Suez-Lyonnaise des Eaux. Równocześnie pisał oraz wydawał poezję. Debiutancką powieść Bleu-Blanc-Rouge opublikował w 1998, została ona nagrodzona Grand prix littéraire d'Afrique noire. Na początku pierwszej dekady XXI wieku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i w 2002 został wykładowcą na University of Michigan, obecnie pracuje na UCLA

W Polsce ukazały się cztery jego książki. Jako pierwszą przetłumaczono Verre cassé (Kielonek). Narratorem minipowieści jest bywalec jednej z kongijskich knajp, który w zeszycie zapisuje swoje refleksje oraz opowieści kompanów. Mabanckou przy tworzeniu tej książki nie używa tradycyjnej interpunkcji, w jego tekście brakuje kropek – zastępują je przecinki – oraz częściowo wielkich liter. W tekście znajdują się liczne nawiązania do twórczości innych pisarzy (Llosa, Céline, Houellebecq, Márquez). Inne tłumaczenia to African Psycho (nawiązujący do American Psycho Breta Eastona Ellisa) i Black Bazar – rozgrywający się w Paryżu w środowisku afrykańskich emigrantów. Kolejną książką Mabanckou jaka ukazała się po polsku (w 2012 roku) jest Jutro skończę dwadzieścia lat wydawnictwa Karakter. W tej historii mały Michel, dorastający w Pointe-Noire w Kongo, opisując świat dookoła siebie tworzy dla czytelnika sugestywny portret codziennego życia w afrykańskim mieście.

Polskie przekłady[edytuj | edytuj kod]

(Tłumaczenie: Jacek Giszczak)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]