Alaksandr Tamkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alaksandr Tamkowicz
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1963
Oszmiana

Data i miejsce śmierci

4 marca 2022
Mińsk

Dziedzina sztuki

literatura

Epoka

literatura faktu

Alaksandr Leanidawicz Tamkowicz (biał. Аляксандр Леанідавіч Тамковіч[a]; ros. Александр Леонидович Томкович, Aleksandr Leonidowicz Tomkowicz; ur. 9 listopada 1963 w Oszmianie, zm. 4 marca 2022 w Mińsku) – białoruski dziennikarz i autor książek; od 1998 roku był wiceprezesem Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz podpisuje książki w Białoruskim Domu w Warszawie, 25 stycznia 2012 roku
Alaksandr Tamkowicz i Ina Kulej podczas prezentacji książki w Białoruskim Domu w Warszawie, 16 października 2012 roku
Podpis Alaksandra Tamkowicza

Urodził się 9 listopada 1963 roku w Oszmianie, w obwodzie grodzieńskim Białoruskiej SRR, ZSRR. W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Lwowskiej Wyższej Szkoły Wojskowo-Politycznej. W latach 1987–1991 pracował w gazecie „Wo Sławu Rodiny”, a w 1991 – „Zwiazda”. W tym samym roku został zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Swobodnyje Nowosti”[1]. Przez wiele lat publikował na łamach „Nowego Czasu[2]. Od 1998 roku pełnił funkcję wiceprezesa Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. W czasie wyborów prezydenckich w 1999 roku był aktywistą w kampanii wyborczej Michaiła Czyhira. Drugi kandydat w tych wyborach, Zianon Pazniak, oskarżył go o przekupienie dziennikarzy w celu poparcia Czyhira[1].

Alaksandr Tamkowicz zmarł 4 marca 2022 roku w Szpitalu Nr 3 w Mińsku, po długiej chorobie nowotworowej[3][2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz był autorem książek o tematyce politycznej i społecznej[4]:

Narodowość i język[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz w jednej z książek określił swoją narodowość następująco:

Nie tak dawno mój dobry przyjaciel (…) spytał, kim czuję się bardziej – Białorusinem czy Polakiem. Dzisiaj na takie pytanie odpowiedziałbym od razu – Litwinem, bo to słowo, moim zdaniem, jednoczy i pierwszych, i drugich. Mocno jednoczy.

Pisząc to użył słowa, które w języku białoruskim oznacza Litwina w znaczeniu historycznym – człowieka uznającego za swoją ojczyznę Wielkie Księstwo Litewskie (nie mylić z Litwinem w znaczeniu współczesnym)[5]. W młodości posługiwał się językiem rosyjskim. Język białoruski biegle opanował dopiero w dorosłym życiu, w czasie dziennikarskiej pracy zawodowej, gdy współpracował z gazetą „Nowy Czas[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Alaksandr Tamkowicz był żonaty, miał córkę[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Аляксандар Леанідавіч Тамковіч (czyt. Alaksandar Leanidawicz Tamkowicz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]