Alaksandr Wałachanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alaksandr Wałachanowicz
Аляксандр Валахановіч
Pełne imię i nazwisko Alaksandr Mikałajewicz Wałachanowicz
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2000
Przynależność polityczna Partia Agrarna
Następca wybory nie odbyły się

Alaksandr Mikałajewicz Wałachanowicz (biał. Аляксандр Мікалаевіч Валахановіч[a], ros. Александр Николаевич Валаханович, Aleksandr Nikołajewicz Wałachanowicz) – białoruski kołchoźnik i polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku mieszkał we wsi Czeczyno. Pełnił funkcję przewodniczącego zarządu kołchozu im. Falko, był członkiem Partii Agrarnej. W drugiej turze wyborów parlamentarnych 28 maja 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z Dzierżyńskiego Okręgu Wyborczego Nr 187[1]. 9 stycznia 1996 roku został zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Rolnych i Rozwoju Socjalnego Wsi[3]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2000 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Аляксандар Мікалаевіч Валахановіч (czyt. Alaksandar Mikałajewicz Wałachanowicz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]