Alamo Scouts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alamo Scouts Logo.jpg

Alamo Scouts – specjalny oddział zwiadu amerykańskiej 6 Armii w czasie działań na Pacyfiku w ramach II wojny światowej. Oddział ten jest najbardziej znany z udziału w akcji uwolnienia amerykańskich jeńców przetrzymywanych w japońskim obozie w pobliżu miejscowości Cabanatuan w prowincji Nueva Ecija na Filipinach w styczniu 1945 roku.

Jednostka powstała 28 listopada 1943 roku na Wyspie Fergussona u wybrzeży Nowej Gwinei. Jej zadaniem było prowadzenie dalekiego rozpoznania i działań bojowych na zapleczu wroga na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku. Oddział podlegał bezpośrednio dowódcy 6 Armii, generałowi Walterowi Kruegerowi.

Gen. Krueger dążył do stworzenia ochotniczego elitarnego oddziału składającego się z kilkuosobowych zespołów, które mogłyby działać na głębokich tyłach nieprzyjaciela. Pierwszymi zadaniami tych zespołów były misje zwiadowcze na zlecenie dowództwa 6 Armii. Alamo Scouts swą nazwę zawdzięczali związkom Kruegera z miastem San Antonio w Teksasie i jego głębokiemu podziwowi dla obrońców misji Alamo w 1836 roku.

Alamo Scouts po akcji na Los Negros

W ciągu pierwszych dwóch lat działalności zwiadowcy odznaczyli się w akcji zwiadowczej na Los Negros i podczas operacji uwolnienia 197 alianckich jeńców na Nowej Gwinei. W styczniu 1945 roku wraz z 6 Batalionem Rangersów wzięli udział w ataku na obóz jeniecki Cabanatuan, w czasie którego wzięli do niewoli 84 Japończyków przy stratach własnych wynoszących zaledwie dwóch rannych. Podczas tej akcji uwolniono około 500 alianckich jeńców (w większości Amerykanów wziętych do niewoli podczas walk na Corregidorze w 1942 roku).

Alamo Scouts przeprowadzili 106 operacji na tyłach wroga, głównie na Nowej Gwinei i Filipinach bez jakichkolwiek strat śmiertelnych. Oddział został rozwiązany w Kioto w listopadzie 1945 roku, ale dopiero w roku 1986 odtajniono archiwa zawierające zapis jego działalności.

W roku 1988 były żołnierz Alamo Scout, sierżant Kittleson, założył w swym rodzinnym mieście Toeterville w stanie Iowa organizację rekonstrukcji historycznej Alamo Scouts, której zadaniem jest nauka historii i szkolenie młodzieży w trudnych, podobnych do bojowych, warunkach terenowych.

Bibliografia[edytuj]

  • Larry Alexander: Shadows in the Jungle: The Alamo Scouts Behind Japanese Lines in World War II. New York: NAL Caliber, 2010. ISBN 978-0-451-22913-7.

Linki zewnętrzne[edytuj]