Alan's Psychedelic Breakfast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alan's Psychedelic Breakfast
Utwór zespołu Pink Floyd
z albumu Atom Heart Mother
Wydany Wielka Brytania 2 października 1970
Stany Zjednoczone 10 października 1970
Nagrywany sierpień 1970
Abbey Road (Londyn)
Gatunek Rock progresywny
Muzyka konkretna
Długość 13:00
Twórca Roger Waters
David Gilmour
Nick Mason
Rick Wright
Producent Pink Floyd
Norman Smith
(producent wykonawczy)
Wydawnictwo Harvest/Capitol

Alan's Psychedelic Breakfast” (Psychodeliczne Śniadanie Alana) – trzyczęściowy utwór brytyjskiej grupy Pink Floyd, pochodzący z albumu Atom Heart Mother z 1970 r. Zawiera on tło grane przez Pink Floyd oraz komentarze i odgłosy przygotowywania śniadania przez Alana Stilesa, technika obsługi zespołu[1] (często błędnie uważa się iż jest to Alan Parsons, realizator dźwięku na Atom Heart Mother i The Dark Side of the Moon).

Oprócz komentarzy Stilesa w utworze wyraźnie słychać dźwięki zapalania kuchenki, smażenia boczku, przygotowywania płatków śniadaniowych, głośnego przełykania śliny, popijania wody i mleka oraz głośnego spożywania płatków. Powodują one, że nagranie staje się utworem koncepcyjnym.

Sekcje[edytuj | edytuj kod]

Rise and Shine (Pobudka, wstawaj)[edytuj | edytuj kod]

Ten fragment składa się z pianina, organów, gitary hawajskiej, cymbałów i gitary elektrycznej puszczonej przez głośnik Leslie.

Sunny Side Up (Jajko sadzone)[edytuj | edytuj kod]

Ten fragment został napisany i wykonany w całości przez Davida Gilmoura na dwóch gitarach akustycznych i jednej hawajskiej.

Morning Glory (Poranna chwała)[edytuj | edytuj kod]

Ten fragment został wykonany przez cały zespół. Centralnym instrumentem jest trzykrotnie overdubbingowane pianino Ricka Wrighta (po jednym razie na lewym, środkowym i prawym kanale.) Ponadto fragment zawiera wyraźnie słyszalną linię basu, gitary elektrycznej, organów Hammonda i dwukrotnie zoverdubbingowanej przez Nicka Masona perkusji.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

oraz:

  • Alan Stiles – głos, efekty dźwiękowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]