Alaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy stanu USA. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Alaska
State of Alaska
stan
49. stan od 3 stycznia 1959
ilustracja
Pieczęć Flaga
Pieczęć Flaga
Dewiza: North to the Future
Państwo  Stany Zjednoczone
Stolica Juneau
Kod ISO 3166-2 US-AK
Gubernator Bill Walker
Powierzchnia 1 717 854 km²
Populacja (2000)
• liczba ludności

626 932
• gęstość 0,42 os./km²
Strefa czasowa UTC-09:00
UTC-08:00
Położenie na mapie USA
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone
Alaska
Pieczęć Alaski

Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Alaska

Alaska (wymowa:/əˈlæskə/ i) – stan USA w północno-zachodniej części Ameryki Północnej, będący eksklawą Stanów Zjednoczonych. Graniczy od wschodu z Kanadą, a od zachodu, przez Cieśninę Beringa, z Rosją. Dominują góry, z najwyższym punktem Ameryki Północnej jakim jest szczyt Denali (McKinley, 6194 m n.p.m.), oraz wyżyny i liczne stożki wulkaniczne. Do terytorium należą też Aleuty. Alaska ma największą powierzchnię spośród wszystkich stanów USA oraz najmniejszą gęstość zaludnienia. W odróżnieniu od większości stanów Alaska nie dzieli się na hrabstwa, lecz okręgi (borough), znaczna część stanu jest przy tym niezorganizowana.

Geografia[edytuj]

Powierzchnia stanu jest górzysta. Na południu znajdują się góry Alaska z najwyższym szczytem Ameryki Północnej – Denali (w latach 1896–2015: McKinley, 6194 m n.p.m.), Góry Świętego Eliasza (Góra Świętego Eliasza, 5489 m n.p.m.), Góry Wrangla (Mount Bona, 5044 m n.p.m.), na północy Góry Brooksa (Michelson, 2816 m n.p.m.). W środkowej części stanu płaskowyż jest rozcięty dolinami rzek, natomiast wzdłuż wybrzeża występują niziny. Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta; składają się na nią liczne półwyspy (Alaska, Kenai) i przybrzeżne wyspy (Aleuty, Archipelag Aleksandra, Kodiak, Nunivak, Wyspa Świętego Wawrzyńca, Wyspy Pribyłowa). Obszar ten jest aktywny sejsmicznie, a wiele szczytów gór to czynne (m.in. Pavlof, Iliamna) i wygasłe wulkany.

Klimat[edytuj]

W części południowej klimat jest umiarkowany chłodny, a na dalekiej północy subpolarny. Zakres zmian temperatury powietrza w ciągu roku: od -51 °C w zimie do +32 °C w lecie. Zima trwa 9 miesięcy, jest więc długa i bardzo mroźna, a w czasie jej trwania wieją silne wiatry, osiągające prędkość do 100 km/h oraz powstają burze śnieżne charakterystyczne dla strefy tundry.

Główne rzeki[edytuj]

Roślinność[edytuj]

W głębi lądu tajga i tundra, w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego iglaste lasy deszczowe strefy umiarkowanej z takimi gatunkami jak topole, olchy i wierzby.

Ważniejsze szczyty[edytuj]

20 szczytów i wierzchołków położonych powyżej 4400 m n.p.m.[1]:

Historia[edytuj]

Sprzedaż Alaski[edytuj]

 Osobny artykuł: zakup Alaski.

W drugiej połowie XIX w. należące do Rosji tereny Alaski zostały odsprzedane Stanom Zjednoczonym. Traktat został podpisany po długich negocjacjach w nocy 29/30 marca 1867. Transakcję wartą 7,2 mln dolarów zawarł w imieniu Rosji baron Edward de Stoeckl, a w imieniu USA William Seward, który już dużo wcześniej zabiegał o zakup tych terenów. Traktat został ratyfikowany przez Senat Stanów Zjednoczonych 9 kwietnia 1867, Izba Reprezentantów 14 lipca 1868 uchwaliła wyasygnowanie pieniędzy[2].

Kalendarium[edytuj]

 • 1640 – odkrycie Alaski przez żeglarzy hiszpańskich;
 • 1732 – okręt rosyjski wysłany przez dowódcę ekspedycji wojskowej Pawłuckiego (z pochodzenia Polaka) w czasie przejścia przez Cieśninę Beringa obserwuje brzeg Alaski, potwierdzając bliskość Azji i Ameryki;
 • 1741 (15 i 16 lipca) – pierwsza morska ekspedycja naukowa pod dowództwem duńskiego badacza w służbie Rosji Vitusa Beringa i Rosjanina Aleksieja Czirkowa;
 • 1784 – pierwsza kolonia założona przez rosyjskich handlarzy futer na wyspie Kodiak.
 • 1799 – założenie przez Rosjan osady Sitka na Wyspie Baranowa, która od początku swojego istnienia aż do roku 1906 była stolicą Alaski;
 • 1799–1867 – teren Alaski pod administracją Kompanii Rosyjsko-Amerykańskiej;
 • 1867 (30 marca)[3]sprzedaż Alaski przez cara Imperium Rosyjskiego Aleksandra II Stanom Zjednoczonym za 7,2 mln dolarów; jednym z pierwszych amerykańskich urzędników federalnych Alaski został Polak, Włodzimierz Krzyżanowski;
 • 1896 – George Carmack, Skookum Jim i Dawson Charlie odkryli złoto nad rzeką Klondike;
 • 1897 – początek wielkiej „gorączki złota” wywołanej wiadomością o tonie złota przywiezionej na pokładzie parowca z Alaski do portu Seattle w stanie Waszyngton;
 • 1912 – ustanowienie zorganizowanego Terytorium Alaski (zalążka stanu);
 • 1958 (9 lipca) – największe zanotowane dotąd tsunami na świecie – megatsunami w zatoce Lituya;
 • 1959 (3 stycznia) – wejście Alaski do Unii jako 49 stanu; spowodowało to ustanowienie najkrócej obowiązującej flagi USA z czterdziestoma dziewięcioma gwiazdkami, gdyż zaledwie rok później straciła ważność na rzecz współczesnej, gdy stanem stały się Hawaje;
 • 1976 – rząd decyduje o zniesieniu podatków i wprowadzeniu dywidend.

System polityczny[edytuj]

Władzę ustawodawczą na szczeblu stanowym sprawuje dwuizbowa Legislatura Alaski, złożona z Izby Reprezentantów i Senatu. Na czele władzy wykonawczej stoi gubernator, wybierany w wyborach bezpośrednich na czteroletnią kadencję.

Podział administracyjny[edytuj]

Podział administracyjny stanu Alaska.

Alaska jest jedynym amerykańskim stanem, który dzieli się na okręgi (ang. borough), których jest 19. Pozostałe 48 stanów dzieli się na hrabstwa (Luizjana dzieli się na parafie – ang. parish). Występują dwa rodzaje jednostek terytorialnych:

 • okręg (ang. borough),
 • okręg niezorganizowany (ang. unorganized borough).

Obecnie zostało utworzonych 18 okręgów oraz 1 okręg typu niezorganizowanego. Okręg niezorganizowany dodatkowo został podzielony przez United States Census Bureau na 11 tzw. obszarów spisu powszechnego (ang. census area) w celu łatwiejszego przeprowadzenia badań statystycznych. Największe okręgi są większe od niektórych poszczególnych stanów USA.

Sześciu okręgom nadano status skonsolidowanych miast-okręgów (ang. consolidated city-borough): Anchorage, Haines, Juneau, Sitka, Wrangell i Yakutat[4].

Dla stanu Alaska kod Federal Information Processing Standard to 02[5].

Demografia[edytuj]

Alaska ma 609 050 mieszkańców (2005). Najpowszechniej używanymi językami są[6]:

Główne miasta[edytuj]

Religia[edytuj]

Do największych grup religijnych w 2010 roku, należały[7]:

Przemysł i bogactwa naturalne[edytuj]

Eksploatuje się ropę naftową (jedne z największych złóż na świecie), gaz ziemny, złoto, platynę, rudy miedzi, cyny, niklu, uranu. Zakłady przemysłu petrochemicznego, drzewnego, papierniczego. Rozwinięta hodowla reniferów, lisów, a także leśnictwo, myślistwo i rybołówstwo (połów łososi i śledzi). Komunikacja głównie na południu stanu: samochodowa (fragment Drogi PanamerykańskiejAlaska Highway), kolejowa, lotnicza. Główne porty morskie: Valdez, Seward, Sitka. Istnieją tu także wojskowe bazy lotnicze oraz liczne rurociągi.

Kuchnia Alaski[edytuj]

Typowa kuchnia Alaski opiera się o dania z owoców morza (krab królewski, krewetki, langusty) i ryb, jak np. łosoś. Innym używanym typem mięsa jest mięso łosi, reniferów, fok, morsów oraz ptaków. Przeciętny mieszkaniec Alaski zjada około 0,5 kg mięsa dziennie. Ze względu na warunki klimatyczne na Alasce dalej wykorzystuje się naturalne sposoby na pasteryzację, takie jak suszenie czy fermentacja. Przekąskami często są suszone mięsa ryb lub np. reniferów. Wśród owoców i warzyw najbardziej popularne są jagody oraz borówki, wykorzystywane w sosach i deserach. Wykorzystywane w kuchni są również wodorosty i korzenie roślin[8].

Edukacja[edytuj]

Symbole[edytuj]

 • pardwa
 • świerk sitkajski
 • niezapominajka
 • Dewiza – „North to the Future” (Przez Północ do Przyszłości)
 • Przydomek – „The Last Frontier” – Ostatnia Granica (Ostatnia Rubież), „The Great Land” – Wielki Stan

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Na podstawie informacji portalu Peakbagger (ang.).
 2. Jak handlowano Alaską. ZeŚwiata.pl. [dostęp 2012-12-11].
 3. Kupno Alaski przez Stany Zjednoczone, Bartłomiej Kozłowski, 2006, polska.pl
 4. Alaska (ang.). NACO. [dostęp 2011-09-07].
 5. Alaska (ang.). US Census Bureau. [dostęp 2011-09-07].
 6. Modern Language Association. (ang.) Podane są wszystkie języki używane przez więcej niż 0,5% ogółu ludności.
 7. The Association of Religion (ang.).
 8. Ameryka Północna: Kuchnia Alaski. 2013. [dostęp 2013-24-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]