Alaskan klee kai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alaskan klee kai
Ilustracja
Standardowej wielkości samiec o ubarwieniu czarno białym
Inne nazwy klee kai
Kraj patronacki USA
Wymiary
Wysokość ok.33–42 cm
Masa ok.4,3–10 kg
Klasyfikacja
UKC Grupa 5 – Northern Breed
Wzorce rasy
UKC
AKK średniej wielkości

Alaskan klee kai – północna rasa psa w typie szpica. Nazwa klee kai wywodzi się z języka Inuitów, gdzie oznacza mały pies.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta została wyhodowana w Wasilla (Alaska) w połowie lat 70. XX wieku przez Lindę S. Spurlin i jej rodzinę [1], zainspirowaną przypadkowo skojarzonym alaskan husky z małym psem. Utworzono ją na bazie husky syberyjskiego i psów w typie alaskan husky oraz schipperke i american eskimo dog tak, aby zmniejszyć rozmiar psów jednocześnie unikając karłowatości.

Pierwotnie rasa nazywała się klee kai. W 1995 roku zmieniono jej nazwę na alaskan klee kai[1]. United Kennel Club zarejestrował wzorzec rasy 1 stycznia 1997. Wyselekcjonowano trzy odmiany różniące się wielkością: toy, miniatura i standard.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Alaskan klee kai skore są do zabaw i aktywności fizycznej, do obcych odnoszą się z rezerwą. Odpowiednio socjalizowany jest psem zrównoważonym i oddanym, psy tej rasy mocno przywiązują się do właścicieli.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta nie ma większych kłopotów ze zdrowiem. Ze względu na swoje rozmiary mogą być trzymane w mieszkaniu pod warunkiem, że zostanie im zapewniona odpowiednia, codzienna dawka ruchu. Powinny być regularnie szczotkowane. Żyją do 14 lat[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alaskan Klee Kai, Official UKC Breed Standard (ang.). United Kennel Club, Inc., 2012-05-01. [dostęp 2015-07-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]