Przejdź do zawartości

Albatros brunatny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albatros brunatny
Phoebetria fusca[1]
(Hilsenberg, 1822)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

rurkonose

Rodzina

albatrosy

Rodzaj

Phoebetria

Gatunek

albatros brunatny

Synonimy
  • Diomedea fusca Hilsenberg, 1822[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Albatros brunatny[4] (Phoebetria fusca) – gatunek ptaka z rodziny albatrosów (Diomedeidae). Występuje w południowej części Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego oraz na Oceanie Południowym, miejscami aż po Antarktydę[3]. Zagrożony wyginięciem.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Albatros brunatny należy do rodziny albatrosów z rzędu rurkonosych, do którego należą też oceanniki, nawałniki i burzykowate[4]. Jest to gatunek monotypowy[2][5].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Albatros brunatny gniazduje na wyspach leżących na południu Oceanu Atlantyckiego (Gough, Tristan da Cunha) i Oceanu Indyjskiego (Wyspy Księcia Edwarda, Wyspa Mariona, Wyspy Crozeta, Wyspa Amsterdam i Wyspy Kerguelena)[6].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Osobnik sfotografowany na jednej z Wysp Crozeta

Albatros brunatny jest średniej wielkości albatrosem. Długość jego ciała to 85 cm[6], a rozpiętość skrzydeł to około 203 cm[2]. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 2,1 do 3,4 kg[7]. Jest brunatnobrązowy, na bokach głowy ma ciemniejsze pasma. Jego dziób jest czarny z pomarańczową lub żółtą bruzdą. Ogon tego albatrosa jest szeroki w kształcie rombu. Młode albatrosy są bardzo podobne do dorosłych, mogą mieć jaśniejsze pióra na karku i górnej części pleców[6].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Odżywiają się kalmarami, skorupiakami, głowonogami, rybami i padliną[6].

Gniazdowanie[edytuj | edytuj kod]

Albatros brunatny jest ptakiem kolonijnym, jednak nie w takim stopniu jak inne albatrosy. Najczęściej kolonia składa się z około 50–60 par. Swoje gniazda budują na klifach i stromych zboczach[6].

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje albatrosa brunatnego za gatunek zagrożony (EN – Endangered) nieprzerwanie od 2003 roku, wcześniej – w 2000 roku – nadano mu status gatunku narażonego (VU – Vulnerable). Liczebność populacji tego ptaka szybko spada, prawdopodobnie wskutek negatywnego wpływu rybołówstwa. W 2012 roku liczebność populacji szacowano na 10 617 – 14 328 par lęgowych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phoebetria fusca, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Carboneras, C., Jutglar, F. & Kirwan, G.M.: Sooty Albatross (Phoebetria fusca). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2019. [dostęp 2019-11-06].
  3. a b c Phoebetria fusca, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Diomedeidae Gray,GR, 1840 - albatrosy - Albatrosses (wersja: 2021-10-03). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-11-16].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v11.2). [dostęp 2021-11-16]. (ang.).
  6. a b c d e Species factsheet: Phoebetria fusca. BirdLife International. [dostęp 2019-11-06]. (ang.).
  7. Trewby Mary: Antarctica: an encyclopedia from Abbot Ice Shelf to zooplankton. Auckland, New Zealand: Firefly Books Ltd, 2002, s. 170. ISBN 1-55297-590-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]