Albert Graham Ingalls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albert Graham Ingalls
Data urodzenia 16 stycznia 1888
Data śmierci 13 sierpnia 1958
Zawód astronom

Albert Graham Ingalls (ur. 16 stycznia 1888, zm. 13 sierpnia 1958) – amerykański astronom-amator i redaktor naukowy. Dzięki felietonom w „Scientific American”, w tym w rubryce The Amateur Scientist, oraz serii trzech książek Amateur Telescope Making, wywarł wielki wpływ na astronomię amatorską i amatorskie teleskopy w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ingalls urodził się w Elmirze, w stanie Nowy Jork. W 1914 roku ukończył studia na Cornell University. Pracował dorywczo, m.in. jako operator telegrafu, potem zaciągnął się do Gwardii Narodowej Nowego Jorku i podczas I wojny światowej pełnił służbę we Francji.

W 1923 został redaktorem w „Scientific American”, z tej pracy utrzymywał się aż do emerytury w 1955 roku. Później opisał swoje obowiązki redakcyjne jako „pozyskiwanie, edycję artykułów, odnajdywanie i opisywanie ilustracji, korektę tekstu, bycie mamką dla sześciu dużych artykułów każdego miesiąca”[1].

Głównymi zainteresowaniami Ingallsa były astronomia i budowa teleskopów. Po zapoznaniu się z artykułem autorstwa Russella W. Portera o konstrukcji teleskopów, zaprosił go w czerwcu 1925 do Nowego Jorku. Owocem tej wizyty był artykuł w „Scientific American”, który ukazał się w tym samym roku. Artykuł został tak dobrze przyjęty, że Ingalls zapoczątkował cykl artykułów o tworzeniu amatorskich teleskopów. Niektóre z nich napisał wspólnie z Porterem. Ingalls i Porter się zaprzyjaźnili i przez kolejne trzydzieści lat byli czołowymi postaciami amerykańskiej społeczności związanej z konstrukcją teleskopów amatorskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Thomas R. Williams. Albert Ingalls and the ATM Movement. „Sky and Telescope”. 81, s. 140-142, luty 1991 (ang.).