Albert Leo Schlageter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albert Leo Schlageter

Albert Leo Schlageter (ur. 12 sierpnia 1894 roku w Schönau im Schwarzwald, zm. 26 maja 1923 roku w Düsseldorfie[1]) – niemiecki bojówkarz, kreowany przez nacjonalistów na bohatera narodowego.

Zamierzał być księdzem, ale w początkach I wojny światowej jako ochotnik wstąpił do wojska. Walczył m.in. nad Sommą i pod Verdun. Za męstwo otrzymał rangę porucznika i Krzyż Żelazny I Klasy [2]. Od listopada 1918 roku do grudnia 1919 roku walczył w Eiserne Division przeciwko rewolucjonistom w krajach bałtyckich, a do lutego 1920 roku pełnił służbę w Grenzschutz Ost w Łambinowicach. Po puczu Kappa-Lüttwitza pacyfikował ruch rewolucyjny w Zagłębiu Ruhry. W 1921 roku uczestniczył w tworzeniu Großdeutsche Arbeiterpartei w Berlinie. Następnie przebywał na Górnym Śląsku, gdzie wstąpił do Spezialpolizei. Podczas III powstania śląskiego dowodził kompanią. Był odpowiedzialny za liczne okrucieństwa popełnione na powstańcach [3]. Należał do sprawców masakry w Strzebniowie k. Gogolina, w której zamordowano 46 powstańców i cywilów [2]. W latach 1921–1922 przewodził grupie dokonującej mordów kapturowych na polskich patriotach i rewolucjonistach na Górnym Śląsku [3]. Był współuczestnikiem zabójstwa księdza Augustyna Strzybnego, proboszcza w Modzurowie dokonanego 31.10.1921. Po powstaniu opuścił Śląsk i jako dywersant działał w Gdańsku [2]. W 1923 roku przewodził grupom sabotażowo-dywersyjnym w Zagłębiu Ruhry, prowadząc działania przeciwko francuskim i belgijskim okupantom. W tym samym roku został aresztowany przez Francuzów za niszczenie linii kolejowych i rozstrzelany po wyroku skazującym. Był w późniejszym czasie kreowany na bohatera narodowego, jego imieniem nazwano m.in. liczne organizacje faszystowskie [3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albert Leo Schlageter. www.personenlexikon.net. [dostęp 2011-06-02]. (niem.).
  2. a b c Andrzej Hanich: Martyrologia duchowieństwa Śląska Opolskiego w latach powstań śląskich i II wojny światowej. s. 26.
  3. a b c red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. s. 498.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982. (pol.).