Albert Sydney Hornby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Albert Sydney (lub Sidney) Hornby (ur. 1898 w Chester, zm. 1978) – angielski językoznawca, leksykograf, pionier nauczania języka angielskiego jako obcego. Jest autorem Oxford Advanced Learner’s Dictionary of Current English, pierwszego i dotąd rozwijanego słownika języka angielskiego dla użytkowników nienatywnych.

Hornby służył podczas pierwszej wojny światowej w Royal Navy[1], po czym w roku 1924 ukończył fakultet języka i gramatyki angielskiej na University College London[2], po czym w r. 1924 z polecenia UCL podjął młodego japońskiego naukowca, który zaprosił go do Japonii jako nauczyciela literatury angielskiej na wyższej szkole handlowej w Oita na wyspie Kiusiu[1]. Już podczas pierwszego roku pobytu w Japonii zainteresował się nauczaniem języka angielskiego dla cudzoziemców. Fascynacja glottodydaktyką spowodowała jego zainteresowanie językoznawstwem[1]. Jeszcze podczas pobytu w Japonii nawiązał współpracę z językoznawstwem Haroldem E. Palmerem w dziedzinie słownictwa. Wspólnie opracowali listę kolokacji i metodę ich nauczania (Palmer-Hornby approach)[3][4]. W roku 1927 opublikował swój pierwszy artykuł na temat gramatyki: Some grammatical implications od doubt and negation.

Wspólnie z E. V. Gatenbym i H. Wakefieldem opracował nowy typ słownika - jednojęzyczny słownik dla uczących się języka angielskiego i posługujących się nim jako obcym. Pierwsze wydanie ukazało się w Tokio pod tytułem The Idiomatic and Syntactic English[2]. Jeszcze przed publikacją słownika w japońskim wydawnictwie Kaitakusha Hornby wysłał kopię w maszynopisie do British Council do B. Ifora Evansa. Po ataku na Pearl Harbor Hornby przebywał w areszcie domowym, z którego został zwolniony po wymianie na jeńców japońskich[5]. Hornby wyjechał do pracy w British Council do Iranu[2], tymczasem pierwodruk słownika dotarł do Humphreya S. Milforda, dyrektora Oxford University Press, który wydał go w r. 1943. W roku 1963 założył fundację A. S. Hornby Educational Trust,[2], która do dziś patronuje słownikowi i wspiera nauczanie języka angielskiego za granicą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cowie 1999 ↓, s. 8.
  2. a b c d Hornby Educational Trust. [dostęp 2009-05-08]. (ang.).
  3. A. P. Cowie: The EFL Dictionary Pioneers and their Legacies. [dostęp 2009-05-08]. (ang.).
  4. Cowie 1999 ↓, s. 89.
  5. Ivana Ivančič, Ivo Fabijanić: Structural Development of Oxford Advanced Learner's Distionary. Journal of Literature and Art Studies, May 2017, Vol. 7, No. 5, 588-607. [dostęp 2023-11-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]