Albin Dziekoński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albin Dziekoński
Ilustracja
Data urodzenia 28 kwietnia 1892
Data śmierci 1940?
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet w Lozannie
Dziedzina sztuki bajka, satyra, liryka, poemat

Albin Dziekoński (ur. 28 kwietnia 1892, zm. 1940?) – polski poeta okresu międzywojennego, autor ośmiu zbiorów poetyckich oraz wydanego w roku 1934 poematu pt. Dramat Lucyfera.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny ziemiańskiej (Dziekońscy, herbu Korab). Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku Piotrowicze. Uczęszczał do szkoły średniej w Warszawie. Około 1910 wyjechał do Belgii, by podjąć studia rolnicze, przerwane po roku ze względu na pogarszający się stan zdrowia i konieczność leczenia. Po kuracji w szwajcarskim Davos przeniósł się do Lozanny, gdzie studiował romanistykę. W czasie I wojny światowej, wcielony do armii carskiej, odbył służbę w charakterze urzędnika. W 1917 roku ożenił się z Zofią Malińską, córką wileńskiego adwokata Maksymiliana Malińskiego.

Po wojnie przez krótki czas przebywał w Warszawie, którą opuścił, by osiedlić się w majątku Mogilowce w powiecie wołkowyskim.

Okoliczności śmierci Dziekońskiego nie są znane. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na tereny II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939, poeta został aresztowany i przewieziony do Mińska. W Mińsku przebywał przynajmniej do marca 1940. Po tej dacie wszelki ślad po nim urywa się.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Jakkolwiek twórczość Dziekońskiego wymyka się jednoznacznej charakterystyce, można w niej odnaleźć elementy skamandryckiego modelu poezji oraz poetyki młodopolskiej.

Recepcja krytyczna[edytuj | edytuj kod]

Twórczość Dziekońskiego nie zdołała przebić się do szerokiej świadomości literackiej za życia poety. Brak odzewu na wydane w roku 1920 „Bajki” był prawdopodobnie jedną z przyczyn zaniechania starań o uznanie w oczach krytyki. Po II wojnie światowej o Dziekońskim z uznaniem wypowiadał się Kazimierz Wyka[1], a utwory poety trafiły do antologii Poezja polska 1914-1939 pod red. Seweryna Pollaka i Ryszarda Matuszewskiego.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. K. Wyka, Poeta z cienia wydobyty, [w:] Rzecz poetycka, wyd. II, Warszawa 1977.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Poradecki, Wstęp do: Albin Dziekoński, Wybór Poezji, Warszawa 1985, s. 5-30.
  • Maria Trębicka, Poeta z cienia wydobyty, „Kultura”, 1972, nr 2.