Albin Siwak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Albin Siwak
Ilustracja
Zdjęcie z 1981
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1933
Wołomin
Zawód dyplomata, robotnik, polityk
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Albin Siwak (ur. 27 stycznia 1933 w Wołominie) – polski robotnik, murarz, później działacz i polityk PZPR, członek Biura Politycznego KC PZPR.

Życiorys[edytuj]

Po zakończeniu wojny znalazł się na Mazurach, gdzie w wiosce Lutry jego rodzina prowadziła kilkuhektarowe gospodarstwo. W odległym o 10 kilometrów Bisztynku skończył siedem klas szkoły podstawowej. W 1950 roku, w wieku siedemnastu lat, wyjechał w poszukiwaniu pracy do Warszawy. Został skierowany do brygady murarskiej na MDM-ie. Szybko stał się przodownikiem pracy i awansowano go na brygadzistę. Gdy w 1952 roku zakończono budowę MDM-u, otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Był wielokrotnie wyróżniany wysokimi odznaczeniami państwowymi także po zakończeniu innych większych budów, w których brał udział. Ogłoszono go także Człowiekiem roku w TVP. Posiadał specjalność „zbrojarz-betoniarz”, co – jak mawiali złośliwi – oddawało cechy jego osobowości i poglądy polityczne.

Działał w związkach zawodowych. Od 1962 był działaczem PZPR. Od 1965 do 1971 pełnił funkcję I sekretarza POP w Zakładzie Robót Montażowych Kombinatu Budowlanego "Warszawa Wschód". Od 1971 do 1980 był członkiem Komitetu Warszawskiego, a od 1976 członkiem jego egzekutywy. W 1980 został zastępcą członka Komitetu Centralnego, a członkiem KC w 1981. W latach 1981-1986 członek Biura Politycznego, a następnie dyplomata (radca Ambasady PRL w Libii do 1990). Odwołany przez pierwszego niekomunistycznego szefa MSZ, Krzysztofa Skubiszewskiego.

W PZPR był związany z frakcją moczarowską i antysyjonistyczną. Bezkompromisowy przeciwnik „Solidarności”. Po 1989 na krótko związał się z SLD, z którego został usunięty po konflikcie z Leszkiem Millerem, a później partią Stronnictwo Narodowe „Ojczyzna”.

Odznaczenia[edytuj]

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Warszawy" oraz złotymi odznakami: "Zasłużony dla Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych", "Zasłużony działacz związkowy", "Zasłużony wychowawca młodzieży", "Zasłużony dla KBM Warszawa Wschód".

Autor książek[edytuj]

W filmie[edytuj]

Albin Tojfels, postać epizodyczna z serialu Zmiennicy w reż. Stanisława Barei, „wypróbowany i niezłomny działacz świeckiej kulturystyki” i „bojownik o właściwy światopogląd”, stanowi aluzję do osoby Siwaka[1].

Przypisy

  1. www.zmiennicy.com. [dostęp 2012-08-23].

Bibliografia[edytuj]

  • Lidia Becela, Kto jest kim w Polsce 1984: informator biograficzny, Warszawa 1984

Linki zewnętrzne[edytuj]