Albrecht III Bawarski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Albrecht III Bawarski
książę Bawarii-Monachium
Okres panowania od 1438
do 29 lutego 1460
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Urodziny 27 marca 1401
Monachium
Śmierć 29 lutego 1460
Monachium
Ojciec Ernest
Matka Elżbieta
Żona 1. Agnes Bernauer (?),
2. Anna
Dzieci z Anną:
Jan IV,
Zygmunt,
Albrecht IV Mądry,
Małgorzata,
Elżbieta
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Albrecht III Dobrotliwy, niem. Albrecht III. der Gütige (ur. 27 marca 1401 r. w Monachium, zm. 29 lutego 1460 r. tamże) – książę Bawarii-Monachium od 1438 r. z dynastii Wittelsbachów.

Albrecht III odmawiający przyjęcia czeskiej korony królewskiej

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Albrecht III był synem księcia bawarskiego Ernesta oraz Elżbiety, córki Barnaby Viscontiego z Mediolanu. W 1432 r. najprawdopodobniej zawarł w tajemnicy małżeństwo z Agnes Bernauer, co spowodowało niepewność co do jego sukcesji tronu. Opuścił wówczas ojca, Agnes jednak zginęła w 1435 r. (zamordowana na rozkaz ojca Albrechta). W 1438 r. po śmierci ojca przejął księstwo Bawarii-Monachium, mimo sprzeciwów niektórych krewnych. W 1440 r. odrzucił koronę czeską, którą ofiarowały mu stany czeskie, później blisko współpracował z królem Jerzym z Podiebradów. Zajmował się przede wszystkim sprawami wewnętrznymi, spory z innymi władcami starając się rozwiązywać na drodze pokojowej. Z upoważnienia papieża współpracował z Mikołajem z Kuzy przy reformie bawarskich klasztorów. Zatrudniał też wielu innych wybitnych uczonych i artystów swego czasu, położył wielkie zasługi na rzecz rozwoju kultury południowoniemieckiej. Aby zapobiec dalszym podziałom kraju, zadecydował, że po jego śmierci obaj jego najstarsi synowie powinni panować wspólnie.

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Albrecht III ze swego drugiego małżeństwa (pierwsze pozostało bezdzietne) z Anną, córką Eryka z Brunszwiku-Grubenhagen miał siedmioro dzieci, w tym m.in.:

Posiadał też liczne dzieci ze związków nieformalnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans Rall: Albrecht III. der Gütige (der Fromme), Herzog von Bayern-München. W: Neue Deutsche Biographie. T. 1. Berlin: Duncker & Humblot, 1953, s. 156–157. [dostęp 2015-01-20]. (niem.)