Albrechtice nad Orlicí

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albrechtice nad Orlicí
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Czechy
Kraj Kraj hradecki
Powiat Rychnov nad Kněžnou
Powierzchnia 5,23 km²
Wysokość 250 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

1049
200,57 os./km²
Kod pocztowy 517 22
Tablice rejestracyjne RK
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Albrechtice nad Orlicí
Albrechtice nad Orlicí
Ziemia50°08′27,64″N 16°03′44,00″E/50,141011 16,062222
Strona internetowa
Portal Portal Czechy

Albrechtice nad Orlicí – wieś gminna w Czechach, w kraju kralovohradeckim, w powiecie (okres) Rychnov nad Kněžnou.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Albrechtice nad Orlicí położone są w północno-środkowej części Czech na wysokości 250 m n.p.m., około 19,0 km na południowy wschód od Hradec Králové.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Albrechtice nad Orlicí położone są w malowniczej dolinie górnego biegu rzeki Orlicy, która w tym miejscu tworzy Park Przyrody (czes. Přírodní park Orlice). Jest to duża stara wieś o nieregularnym kształcie zajmująca teren o powierzchni 523 ha, po lewej stronie rzeki. Cały obszar, na którym położona jest wieś stanowi ważny ekologiczny systemem nadzwyczajnej wartości. Wieś charakteryzuje się luźną i rozrzedzoną zabudową budynków. W środkowej części wsi zabudowa zwarta o charakterze miejskim. Zabudowa wsi składa się z pojedynczych budynków gospodarczo-mieszkalnych, rozlokowanych obok dróg, które tworzą ulice. Jest to wieś typu wielodrożnica, o charakterze letniskowo-rolniczym. Wokół wsi rozciągają się rozległe użytki rolne. W bliskim otoczeniu wsi występują niewielkie skupiska zieleni z drzew liściastych, w formie przydomowych nasadzeń oraz wzdłuż rzeki. Na południowy zachód niedaleko od granic miejscowości rozciągają się rozległe lasy sosnowe i mieszane. We wsi zachowało się kilka domów mieszkalnych i mieszkalno-gospodarczych oraz budowli o cechach charakterystycznych dla budownictwa regionalnego. Miejscowość dzięki doskonałemu położeniu w malowniczym terenie wzdłuż biegu Orlicy, na terenie Parku Przyrody z pięknymi widokami w którym, oprócz przyrody podziwiać można liczne meandry rozlewiska i starorzecza została doceniona jako miejsce o znaczeniu rekreacyjno-wypoczynkowym. Rzeka płynie spokojnie meandrując wzdłuż lasu przez pola. Brzegi tworzą miejscami wysokie piaszczyste klify. Położenie miejscowości kąpieliska i malownicze otoczenie stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystyki, grzybobrania, wędkowania i wypoczynku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki wsi nie są dokładnie znane. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pojawia się w wierszowanej Kronice Dalimila, gdzie opisana jest bitwa rycerza Mutině Skuhrovského z Niemcami w okolicy Albrechtic w 1279 roku. Albrechtice od samego początku należały do majątku królewskiej korony, a za panowania króla Karola IV Luksemburskiego (1346 - 1378) cze. Karla IV, miejscowość została rozbudowana i podniesione do rangi miasta. Był tutaj postawiony drewniany zamek służący do zarządzania królewskimi lasami. Zamek najprawdopodobniej postawili w połowie XIV wieku Vartemberkové majętni właściciele Albrechtic. Położenia zamku do dnia dzisiejszego nie udało się dokładnie ustalić. Literatura przytacza tylko prawdopodobną lokalizację zamku. W okresie wojen husyckich, podczas wypadu do wschodnich Czech oddziałów wojsk husyckich zgrupowanych pod Třebechovicami,część miejscowości oraz zamek i kościół zostały spalone. W 1398 roku Wacław IV zastawił Albrechtice swemu bratankowi Prokopovi. Od 1403 roku Albrechtice stanowiły część majątku jako posag czeskich królewien. W 1495 roku majątek wraz z miejscowością przechodzi pod Viléma z Pernštejna. W tym czasie Albrechtice były miasteczkiem, oraz miejscowością, w której mieściła się siedziba zarządcy królewskimi lasami. Od końca XV wieku aż do 1560 roku, kiedy przyszły cesarz Maksymilian przyłączył Albrechtice do pardubickich dóbr miejscowością zarządzali Pernovštejné.

Quote-alpha.png
Albrechcice, Albrechtyce, Olbersdorf, m. pow. na Szlązku austr., dm. 296, ludno 2396. A. powiat 14502 mk. Główne gminy: Linhartowy (Geppersdorf) 766 miesz.; Hoszfalkowy (Gotschdorf) 1200 m.; Hynczyce (Heinzendorf) 1249 m.; Holczowice (Hillersdorf) 1896 m.; Hirszperk (Hirschberg) 1269 m.; Opawice (Tropplowitz) 605 m.[1]

Wielki rozkwit miejscowości nastąpił po 1900 roku dzięki firmom zajmującymi się ubezpieczeniami rolniczymi. W tym okresie liczebność ludności i zabudowań wzrosła trzykrotnie. Kulturalny i społeczny kierunek życia miejscowości rozwijał się we wszystkich kierunkach. W nowszych czasach historii miejscowość od 1950 roku należała do okresu Holice, a od 1961 roku do okresu Rychnov nad Kněžnou. W roku 1981 włączono do miasta Týniště nad Orlicí stanowiąc jego część. Po 1991 roku miejscowość oddzieliła się i stanowi obecnie samodzielną jednostkę administracyjną.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowym klejnotem miejscowości jest kościół pw. św.Jana Chrzciciela i wodna elektrownia.

Znane osoby[edytuj | edytuj kod]

  • Josef Tužil (1854 - 1923) - burmistrz gminy, a później szef okręgu rychnovského.
  • bracia Karel i Adolf Červinkovi- literaci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albrechcice w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. I: Aa – Dereneczna. Warszawa 1880.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

strona internetowa Albrechtic