Alcoa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 18:29, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy przedsiębiorstwa. Zobacz też: miasto w USA: Alcoa.

Alcoa (NYSE:AA) - to jeden z największych producentów aluminium na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w 1888 roku przez Charles'a Martina Halla oraz grupę sześciu przemysłowców, kierowaną przez Alfreda E. Hunta, a jej pierwotna nazwa brzmiała: Pittsburgh Reduction Company. Produkty spółki wykorzystywane są m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym oraz w transporcie, budownictwie, wydobyciu gazu i ropy, a także w pozostałych gałęziach przemysłu.

Obecnie firma prowadzi swoją działalność w 31 krajach, osiągając w 2011 roku przychód w wysokości 25,0 mld USD.

Według badania waszyngtońskiej organizacji Good Jobs First koncern Alcoa otrzymał ok. 5,6 mld dolarów dotacji z programów federalnych i stanowych w okresie 2010-2013 – był to drugi wynik wśród najbardziej dotowanych firm w USA[1].

Sezon wyników kwartalnych na giełdach w USA zwyczajowo rozpoczyna Alcoa.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Philip Mattera: Subsidizing the Corporate One Percent: Subsidy Tracker 2.0 Reveals Big-Business Dominance of State and Local Development Incentives (ang.). Good Jobs First, Waszyngton, USA, luty 2014. s. 5. [dostęp 2014-03-18].Sprawdź autora:1.