Aleiodes assateaguenus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleiodes assateaguenus
Fortier, 2009
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

stylikowce

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Rogadinae

Rodzaj

Aleiodes

Podrodzaj

Tetrasphaeropyx

Gatunek

Aleiodes assateaguenus

Aleiodes assateaguenusgatunek błonkówki z rodziny męczelkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany w roku 2009 przez Josepha C. Fortiera. Holotyp (larwa samicy pasożytująca na gąsienicy Semiothisa aemulataria) został odłowiony 6 sierpnia 1996 w Hrabstwie Prince George’s w stanie Maryland i wyhodowany 29 tego samego miesiąca. Epitet gatunkowy honoruje Algonkinskie plemię Assateague, zamieszkujące kiedyś wybrzeże Atlantyku od Wirginii po Delaware[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Notowany tylko w stanie Maryland w USA[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Samica. Długość ciała wynosi 3,6 – 4,2 mm, zaś rozpiętości przednich skrzydeł 3,3 mm. Przyoczka małe do średnich, odległość przyoczka bocznego od oka jest równa lub nieco większa od jego średnicy. Pole malarne o długości nieco większej niż szerokość podstawy żuwaczek i mniejszej niż połowa średnicy oka. Nadustek nieco wydęty. Wgłębienie gębowe małe, okrągłe, o wysokości równej bądź nieco większej od wysokości nadustka i szerokości nieco mniejszej od szerokości podstawy żuwaczek. Żeberko potyliczne niekompletne na ciemieniu. Twarz skórzasta. Biczyk czułka składa się z 42 segmentów, wszystkie o długości znacznie większej od średnicy. Przedtułów przedzielony po bokach bruzdą o nierównej powierzchni, połyskliwie-bruzdkowany w tylnej części boków i połyskliwy w przedniej. Tarcza śródplecza skórzasta. Notaulix głębokie, dobrze widoczne, silnie bruzdkowane. Mezopleuron silnie punktowany w obszarze przed bruzdą przedbiodrową, z centralną tarczką punktowaną na przednim brzegu i bruzdkowaną poniżej bruzdy podskrzydłowej, poza tym gładką; bruzda przedbiodrowa szeroka, skórzasta, z nieznacznym żeberkowaniem. Pozatułów grudkowany, żeberko środkowe kompletne. Pierwszy tergit metasomy bruzdkowano-siatkowany, drugi grudkowany, trzeci grudkowano-siatkowany z żeberkiem środkowym kończącym się w jego tylnej ćwiartce, czwarty grudkowano-siatkowany słabo wygrzbiecony, pokrywa wszystkie pozostałe tergity. Pazurki stopy małe, o długości mniejszej niż połowa średnicy końca ostatniego tarsomeru, pozbawione gęstej szczeciny. Biodra środkowych nóg bez rzeźbienia od góry. W przednim skrzydle żyłka r krótka, ma ona długość 0,5–0,6 żyłki 3RSa, żyłka 1CUa ma długość 0,3 żyłki 1CUb. W tylnym skrzydle żyłka RS lekko falista, żyłka 1r-m ma 0,7 długości żyłki 1M, zaś 1M 0,7 długości żyłki M+CU. Żyłka m-cu nieznacznie pigmentowana bądź niepigmentowana, o długości 0,6-0,7 żyłki 1r-m[1].

Głowa żółta z wyjątkiem czarnego obszaru między przyoczkami. Czułki czarne z wyjątkiem częściowo żółtego trzonka czółka i żółtego annelusa. Żuwaczki żółte. Przedtułów żółty, czasem przydymiony u góry. Tarcza śródplecza czarno - żółtopomarańczowa bądź czarna. Mezopleuron dwukolorowy po bokach, brzuch czarny. Metapleuron i pozatułów czarne. Metasomoa czarna z wyjątkiem ciemnopomarańczowego brzegu wierzchołka pierwszego tergitu i również ciemnopomarańczowego tergitu drugiego. Przednie dwie pary nóg żółte z wyjątkiem czarnych stóp; w tylnych nogach biodro i krętarz żółte, udo żółtopomarańczowe z wyjątkiem czarnej końcówki, goleń] i stopa czarne. Skrzydła szkliste. Pterostygma i użyłkowanie skrzydeł ciemnobrązowe[1].

Samiec toaki sam jak samica z wyjątkiem większej ilości czerni między przyoczkami, na tarczy śródplecza i mezopleuronie[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten jest parazytoidem ciem z rodziny miernikowcowatych. Wyhodowano go gąsienic Semiothisa aemulataria (żerującej na klonie jesionolistnym) i Semiothisa gnophosaria (żerującej na klonie czerwonym)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]