Aleja Brzozowa w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aleja Brzozowa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
Aleja Brzozowa
POL Pomnik Przyrody.svg pomnik przyrody ustanowiony 2006
Ilustracja
Ulica Bialska w pobliżu Nyskiej
Państwo  Polska
Lokalizacja Częstochowa
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Aleja Brzozowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Aleja Brzozowa”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Aleja Brzozowa”
Ziemia50°49′47″N 19°05′13″E/50,829722 19,086944

Pomnik przyrody Aleja Brzozowapomnik przyrody w Częstochowie, utworzony przez Radę Miasta Częstochowy uchwałą 1064/LXIV/2006 23 października 2006 roku w celu ochrony populacji brzozy brodawkowatej (Betula pendula).

Pomnik zlokalizowany jest w ciągu ulicy Bialskiej, na odcinku ok. 2,5 km. W alei pierwotnie znajdowało się 385 drzew brzozy, w większości w wieku około 60 lat. Właścicielem gruntu jest miasto Częstochowa, a jego zarządcą Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. Ze względu na starzenie się drzew oraz rosnący ruch samochodowy na ulicy tworzącej Aleję, postępowało stopniowe zamieranie kolejnych drzew. Miasto prowadziło w miejsce usuwanych drzew nasadzenia kompensacyjne, które jednak nie stanowią formalnie części pomnika przyrody[1].

Ulica nie jest oficjalnie zamknięta dla ruchu samochodowego, stanowi jednak trasę spacerową dla mieszkańców pobliskich bloków Parkitki oraz dla rowerzystów. Przy ulicy oraz w jej okolicach następował od początku XXI w. rozwój zabudowy mieszkaniowej, reklamowanej m.in. walorami przyrodniczymi pobliskiej Alei Brzozowej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Haładyj, Kolejna wycinka - w "alei brzozowej". I brak widoków na zamknięcie jej dla ruchu, czestochowa.wyborcza.pl, 22 października 2020 [dostęp 2020-10-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]