Alejo Vidal-Quadras Roca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alejo Vidal-Quadras Roca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1945
Barcelona
Zawód, zajęcie polityk, fizyk
Alma Mater Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie
Stanowisko senator, poseł do Parlamentu Europejskiego
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Alejo Vidal-Quadras Roca, kat. Aleix Vidal-Quadras Roca (ur. 20 maja 1945 w Barcelonie) – hiszpański i kataloński polityk oraz fizyk, były senator, deputowany do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1969 został absolwentem fizyki na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie. W 1975 doktoryzował się w zakresie fizyki. Jako pracownik naukowy związany z UAB, wykładał też m.in. na University College w Dublinie. W 1986 został profesorem fizyki atomowej i jądrowej. Wydał kilka pozycji książkowych, publikuje w pismach „La Razón” i „Época”.

Należy do centroprawicowej Partii Ludowej, od 1993 wchodzi w skład jej krajowego komitetu wykonawczego. W pierwszej połowie lat 90. przewodniczył regionalnym strukturom tego ugrupowania w Katalonii, był w tym okresie także radnym regionalnego parlamentu i rady miejskiej Bilbao. Od 1995 do 1999 zasiadał w hiszpańskim Senacie, w którym przewodniczył Komisji Edukacji i Kultury.

W tym 1999 i 2004 z ramienia PP był wybierany posłem do Parlamentu Europejskiego. W V i VI kadencji pełnił funkcję wiceprzewodniczącego PE, pracował też m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W wyborach w 2009 po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat eurodeputowanego. W 2014 wystąpił z Partii Ludowej. Przez pewien czas działał w partii Vox, w 2014 był tymczasowym przewodniczącym ugrupowania[1].

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2012)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]