Sandër Prosi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aleksandër Prosi)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sandër Prosi
Imię i nazwisko Aleksandër Prosi
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1920
Tirana, Albania
Data i miejsce śmierci 25 marca 1985
Tirana, Albania
Zawód aktor
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy
Odznaczenia
Order Nderi i Kombit

Sandër Prosi, właśc. Aleksandër Prosi (ur. 6 stycznia 1920 w Tiranie, zm. 25 marca 1985 w Tiranie) – albański aktor, pochodzenia wołoskiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Odbył studia z zakresu stomatologii, w Austrii. Po powrocie do kraju pracował przez pewien czas w klinice stomatologicznej, prowadzonej przez jego wuja. Szybko jednak porzucił tę pracę na rzecz kariery scenicznej. Po raz pierwszy występował na scenie, jeszcze w czasie nauki w gimnazjum w Tiranie. Po porzuceniu zawodu stomatologa związał się z grupa teatralną, kierowaną przez Mihala Popiego. Sławę przyniosły mu koncerty w Tiranie i Szkodrze, na których śpiewał, grał na gitarze i skrzypcach. Pracę zawodowego aktora rozpoczął w 1948 r. w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor) w Tiranie, debiutując rolą rolę Shaqira agi w komedii Prefekt Besima Levonji. W tym zespole zagrał ponad 80 ról, głównie w dramatach albańskich, ale także w dramatach Szekspira, Czechowa, Schillera i Brechta.

W filmie zadebiutował w roku 1961 rolą w filmie Debatik. Zagrał w 30 filmach, cztery jego role doczekały się nagród państwowych. Zmarł w hotelu Vollga w Durrës, w trakcie realizacji filmu Pranvere e hidhur, w którym grał rolę fotografa[2].

W 25. rocznicę śmierci został odznaczony przez Prezydenta Bamira Topiego Orderem Honor Narodu (alb. Nderi i Kombit). Syn Aleksandra Prosiego, Aristidh jest także aktorem i śpiewakiem, solistą Orkiestry Symfonicznej Albańskiego Radia i Telewizji.

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]