Aleksander (Zajcew)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander
Aleksandr Zajcew
Biskup plesiecki i kargopolski
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 13 maja 1969
Wołgograd
Biskup plesiecki i kargopolski
Okres sprawowania od 2017
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia plesiecka
Śluby zakonne 2000
Diakonat 28 sierpnia 2000
Prezbiterat 4 marca 2001
Nominacja biskupia 9 marca 2017
Chirotonia biskupia 30 kwietnia 2017
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 30 kwietnia 2017
Miejscowość Petersburg
Miejsce Sobór Trójcy Świętej w Ławrze Aleksandra Newskiego
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Warsonofiusz (Sudakow), Daniel (Dorowskich), Ambroży (Jermakow), Sergiusz (Czaszyn), Ignacy (Punin), Marcel (Wietrow), Nazariusz (Ławrinienko), Jakub (Tislenko), Mścisław (Diaczyna), Bazyli (Daniłow), Mitrofan (Osiak)

Aleksander, imię świeckie Aleksander Anatoljewicz Zajcew (ur. 13 maja 1969 w Wołgogradzie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny urzędniczej. Ukończył Rostowską Szkołę Sztuk w 1991. Od 1992 do 1996 pracował w kurii biskupiej w Rostowie nad Donem, będąc od 1993 równocześnie hipodiakonem ordynariusza miejscowej eparchii metropolity rostowskiego i nowoczerkaskiego Włodzimierza, katechetą, lektorem i sługą cerkiewnym w soborze Narodzenia Matki Bożej w Rostowie nad Donem. W latach 1996–1999 był wychowawcą młodszych klas w prawosławnym gimnazjum św. Jerzego prowadzonym przez eparchię rostowską[1].

W 2000 wstąpił do monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Tichwinie i w tym samym roku został w nim postrzyżony na mnicha, przyjmując imię zakonne Aleksander na cześć św. Aleksandra Newskiego. 28 sierpnia tegoż roku metropolita petersburski i ładoski Włodzimierz wyświęcił go na hierodiakona. 4 marca 2001 z rąk tego samego hierarchy, w soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Petersburgu, hierodiakon Aleksander został hieromnichem[1].

W 2013 ukończył seminarium duchowne w Petersburgu, a trzy lata później – Petersburską Akademię Duchowną[1].

Od stycznia 2017 przebywał w monasterze św. Jana Teologa w Czeriemieńcu, pełniąc obowiązki kierownika oddziału administracyjno-gospodarczego eparchii gatczyńskiej. 9 marca tego roku Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa plesieckiego i kargopolskiego. W związku z tą decyzją został 12 marca podniesiony do godności archimandryty[1]. Chirotonia biskupia miała miejsce 30 kwietnia 2017 w soborze Trójcy Świętej w Ławrze Aleksandra Newskiego w Petersburgu, pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup plesiecki
od 2017
Następca
Nadal sprawuje urząd