Przejdź do zawartości

Aleksander Cambridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alexander Cambridge, 1. hrabia Athlone
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 kwietnia 1874
Londyn

Data i miejsce śmierci

16 stycznia 1957
Londyn

Gubernator generalny Kanady
Okres

od 21 czerwca 1940
do 12 kwietnia 1946

Poprzednik

lord Tweedsmuir

Następca

lord Alexander of Tunis

Gubernator generalny Związku Południowej Afryki
Okres

od 21 stycznia 1924
do 21 grudnia 1930

Poprzednik

książę Connaught

Następca

lord Clarendon

Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania)

Aleksander Cambridge, 1. hrabia Athlone, właśc. Alexander Augustus Frederick William Alfred George Cambridge, 1st Earl of Athlone, urodzony jako Aleksander z Teck (ur. 14 kwietnia 1874 w Londynie, zm. 16 stycznia 1957 tamże) – brytyjski arystokrata i polityk, gubernator generalny Związku Południowej Afryki, gubernator generalny Kanady, kanclerz Uniwersytetu Londyńskiego, książę Teck.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Syn księcia Franciszka i księżniczki Marii Adelajdy. Jego dziadkami byli książę Aleksander Wirtemberski i hrabina Claudine Rhédey von Kis-Rhéde, oraz Adolf Hanowerski, książę Cambridge i Augusta Wilhelmina Heska.

Uczęszczał do Eton College. Następnie rozpoczął karierę wojskową i wziął udział w II wojnie burskiej.

10 lutego 1904 roku ożenił się ze swoją kuzynką, wnuczką królowej Wiktorii Alicją z Albany (1883–1981). Para miała trójkę dzieci:

  • Maja Cambridge (1906–1994)
  • Rupert Cambridge (1907–1928) i Maurycy Teck (1910), zmarli na hemofilię

W 1893 roku starsza siostra Maria wyszła za mąż za księcia Jerzego, przyszłego króla Wielkiej Brytanii.

Na początku 1914 roku miał zostać mianowany gubernatorem Kanady, jednak w obliczu zbliżającej się wojny jego szwagier król Jerzy V przekonał go do pozostania w kraju i dalszej służby wojskowej. Dowodził 2nd Life Guards. W 1918 roku został mianowany generałem. Po koniec wojny był dowódcą misji brytyjskiej w Belgii.

W czasie I wojny światowej antyniemieckie nastawienie Anglików spowodowało, że król Jerzy V postanowił zmienić rodowe nazwisko z Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor. Również rodzina książąt Teck postanowiła zrezygnować z tego tytułu i przybrała nazwisko Cambridge. Starszy brat Aleksandra – Adolf otrzymał tytuł markiza Cambridge, zaś on sam otrzymał tytuł Earl Althone.

Po wojnie w 1924 roku Aleksander został mianowany generalnym gubernatorem Związku Południowej Afryki. W 1928 roku został odznaczony Orderem Podwiązki. Funkcję gubernatora pełnił do 1931 roku, gdy zastąpił go George Villiers. W 1940 roku ponownie zaproponowano mu pełnienie funkcji gubernatora Kanady po zmarłym John Buchan. Sceptyczny wobec tej kandydatury był premier Kanady William Lyon Mackenzie King. Aleksander wraz z małżonką na pokładzie RMS Queen Mary przypłynęli do Kanady, spędzili tam 6 lat. W tym czasie zorganizował w Quebec dwie konferencje, w których uczestniczyli prezydent Franklin Delano Roosevelt i premier Winston Churchill, w trakcie których omawiano plany aliantów.

Powrócił do kraju i zamieszkał w pałacu Kensington.

Odznaczenia:

Pełnił funkcje:

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]