Aleksander Edelman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Edelman
Data i miejsce urodzenia 1951
Łódź
Zawód, zajęcie biofizyk,
reżyser filmowy

Aleksander Edelman (ur. 1951 w Łodzi) – polski biofizyk, Directeur de Recherche w CNRS, dyrektor laboratorium Inserm w Paryżu, autor ponad dwustu publikacji naukowych, reżyser filmów krótkometrażowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1951 roku w Łodzi jako syn Marka Edelmana i Aliny Margolis[1].

W 1971 roku po raz pierwszy wyjechał Paryża[2], gdzie przeniósł się na stałe w 1973[1]. Podejmował różne prace, m.in. rozwieszał plakaty w mieście i robił tzw. „dziurki” w pierwszych komputerach. Następnie został zatrudniony jako fotograf w laboratorium naukowym[2].

Chciał zdawać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, ale rodzice odwiedli go od tych planów[3]. Ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Paryskiego[3], po czym uzyskał stopień naukowy doktora[4]. Pracował jako Directeur de Recherche w CNRS oraz jako kierownik laboratorium w Institut national de la santé et de la recherche médicale (Inserm) w Paryżu[1]. Prowadzi m.in. badania nad mukowiscydozą[2]. Opublikował jako autor lub współautor ponad dwieście oryginalnych prac badawczych w recenzowanych czasopismach naukowych[4].

Wyreżyserował dwa filmy krótkometrażowe[5]. W 2015 jego film Nobody in Sight został nagrodzony na Blowup Film Festival w Chicago[1].

Udostępnił do druku i opatrzył przedmową Nieznane zapiski o getcie warszawskim Marka Edelmana, wydane przez Fundację Zeszytów Literackich w 2017 roku[1].

Jego żona Zofia Lipecka jest artystką wizualną. Ukończyła studia z historii sztuki na Sorbonie oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Tworzyła m.in. instalacje poświęcone ofiarom Shoah[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Aleksander Edelman: Wnuczki. Zeszyty Literackie, 29 listopada 2017. [dostęp 5 września 2019].
  2. a b c d Aleksander Edelman. Najważniejsza jest dla niego pamięć. Dzień Dobry TVN, 31 sierpnia 2019. [dostęp 5 września 2019].
  3. a b Aleksander Edelman: dla mnie ojciec nie był bohaterem. polskifr.fr, 14 listopada 2018. [dostęp 5 września 2019].
  4. a b Aleksander Edelman. researchgate.net. [dostęp 5 września 2019].
  5. Alekander Edelman. Internet Movie Database. [dostęp 5 września 2019].