Aleksander Gelfond

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Gelfond
Państwo działania

Imperium Rosyjskie, ZSRR

Data i miejsce urodzenia

24 października 1906
Petersburg

Data i miejsce śmierci

7 listopada 1968
Moskwa

Specjalność: matematyka
Alma Mater

Uniwersytet Moskiewski

Uczelnia

Uniwersytet Moskiewski

Odznaczenia
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Aleksander Osipowicz Gelfond, ros. Александр Осипович Гельфонд (ur. 11 października?/24 października 1906 w Sankt Petersburgu, zm. 7 listopada 1968 w Moskwie[1]) – rosyjski matematyk, autor twierdzenia Gelfonda, które częściowo rozwiązywało 7. problem Hilberta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wywodził się z rodziny żydowskiej. Jego ojciec, Osip Izaakowicz Gelfond, był fizykiem, amatorsko zajmował się także filozofią.

Rozpoczął studia na Uniwersytecie Moskiewskim w roku 1924, a w roku 1930 uzyskał doktorat. Jego opiekunami naukowymi byli Aleksander Chinczyn i Wiaczesław Stiepanow.

W roku 1930 przebywał pięć miesięcy na uniwersytetach w Berlinie i Getyndze, gdzie pracował razem z Edmundem Landauem, Karlem Siegelem i Dawidem Hilbertem. W roku 1931 rozpoczął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie Moskiewskim i pracował tam do ostatnich dni życia. Od roku 1933 pracował również w Instytucie Stiekłowa. W roku 1939 został członkiem korespondentem Akademii Nauk ZSRR.

Został odznaczony m.in. Orderem Lenina oraz trzykrotnie Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy.

Osiągnięcia naukowe[edytuj | edytuj kod]

Gelfond wniósł znaczący wkład w teorię liczb, teorię funkcji analitycznych, teorię równań całkowych i badania w dziedzinie historii matematyki. Jednak największe uznanie przyniósł mu dowód następującego twierdzenia z teorii liczb:

Jeżeli i liczbami algebraicznymi, nie jest liczbą wymierną, to jest liczbą przestępną.

Jest to odpowiedź na drugą część słynnego 7 problemu Hilberta. Szczególny przypadek tego twierdzenia Gelfond udowodnił jeszcze w roku 1929, pełny dowód podał w roku 1934. Rok później niezależnie od Gelfonda twierdzenie to dowiódł Theodor Schneider i nosi ono nazwę twierdzenia Gelfonda-Schneidera. Wysunięte w roku 1929 przez Gelfonda uogólnienie tego twierdzenia zostało udowodnione w roku 1966 przez Alana Bakera.

Przed wynikiem Gelfonda znano jedynie wąskie klasy liczb przestępnych: liczby Liouville’a, , . Dla uczczenia odkrycia Gelfonda jego imię nadano kilku liczbom:

  • – liczba Gelfonda-Schneidera
  • – liczba Gelfonda

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gelfond Aleksandr O., [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-12-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]