Aleksander Mełeń-Korczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander Mełeń-Korczyński
Data urodzenia 9 czerwca 1907
Data i miejsce śmierci 27 lutego 1977
Stany Zjednoczone
Zawód, zajęcie prawnik
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Aleksander Czesław Mełeń-Korczyński (ur. 9 czerwca 1909, zm. 27 lutego 1977 na Florydzie) – polski prawnik, emigracyjny działacz polityczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 9 czerwca 1909 w majątku Władysławówka w powiecie bogusławskim[1]. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, podczas studiów działał w Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej[2].

Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie z tytułem magistra praw oraz Studium Dyplomatyczne Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie z tytułem magistra nauk dyplomatycznych[3]. Następnie pracował jako asystent w Katedrze Prawa Międzynarodowego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie[4]. Po wybuchu II wojny światowej był żołnierzem 2 Dywizji Strzelców Pieszych, internowany w Szwajcarii[3][5]. Tam był kierownikiem naukowym Polskiego Obozu Uniwersyteckiego.

Obronił doktorat na Uniwersytecie we Fryburgu, a następnie był profesorem prawa międzynarodowego na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie[4]. Zaangażował się w działalność Polskiego Ruchu Wolnościowego „Niepodległość i Demokracja”[6]. Od 1952 przebywał w Nowym Jorku jako komentator polityczny sekcji polskiej Radia Wolna Europa[7]. Należał do Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Związku Federalistów Polskich, był członkiem, a od 1964 wiceprezesem Instytutu Piłsudskiego[3]. Zbierał dzieła sztuki, posiadał bogatą kolekcję malarstwa polskiego, swoje zbiory zapisał w testamencie Instytutowi Józefa Piłsudskiego[8].

Dorobek naukowy stanowią liczne prace i rozprawy naukowe oraz publikacje, z których najważniejszą jest książka „Ordynacje w dawnej Polsce”[4]. Był wieloletnim współpracownikiem emigracyjnego tygodnika „Wiadomości”[3]. Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski[5].

Zmarł 27 lutego 1977 na Florydzie w Stanach Zjednoczonych[3][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]