Aleksander Thiess

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Thiess
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1804
Warszawa

Data i miejsce śmierci

1846
Warszawa

Miejsce spoczynku

Cmentarz ewangelicko-reformowany w Warszawie

Zawód, zajęcie

prawnik

Alma Mater

Królewski Uniwersytet Warszawski

Aleksander Thiess (także: This, ur. 1804, Warszawa – zm. 1846 tamże) – prawnik.

Aleksander był jednym z pięciorga dzieci warszawskiego papiernika Jana Thiessa (17681830), wolnomularza, i Sabiny Stamm, kalwinistów. Rodzina Thiessów od paru pokoleń zajmowała się produkcją wysokowartościowego papieru stemplowego i posiadała papiernię Jeziorna w obecnym Konstancinie. Produkowano tam m.in. papier opatrzony znakami wodnymi z Orłem polskim i Pogonią litewską. Na tym papierze drukowano w czasie insurekcji kościuszkowskiej pierwsze polskie asygnaty. Dostarczano także osobisty papier listowy na Zamek dla króla Stanisława Augusta, ze znakiem wodnym Orła polskiego z herbem Ciołek na piersi.

O samym Aleksandrze wiadomo tylko tyle, że uczęszczał do Liceum Warszawskiego, po czym studiował prawo na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów działał do końca życia jako prawnik w stolicy. Był jednym z założycieli czasopisma prawniczego Temida Polska.

Członkowie rodziny Thiessów zostali pochowani na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Miejsca pochówku nie da się dziś ustalić.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jadwiga i Eugeniusz Szulcowie, Cmentarz ewangelicko-reformowany w Warszawie, Warszawa 1989