Przejdź do zawartości

Aleksander Woźniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksander Woźniak
Ilustracja
Data urodzenia

11 czerwca 1975

Pochodzenie

Polska

Instrumenty

fortepian, instrumenty klawiszowe

Zawód

kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, realizator dźwięku

Aktywność

od 1992 roku

Zespoły
PIN
Strona internetowa

Aleksander Woźniak, ps. Alek (ur. 11 czerwca 1975) – kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, realizator dźwięku, aranżer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracuje i mieszka w Chorzowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale Edukacji Muzycznej, specjalność dyrygencka. Kompozycji uczył się u Adama Walacińskiego, a realizacji dźwięku min. u Petera Siedlaczka i Charlesa Dye.

Pierwszym zespołem, który założył w roku 1991 była rockowa grupa chrześcijańska Chamal. W owym czasie zdobywała liczne nagrody muzyczne: wśród nich Grand Prix na Festiwalu GaudeFest w Ustroniu (1995). Z tego okresu pochodzą pierwsze kompozycje i teksty piosenek min.: Zawołaj mnie.

W okresie studiów Aleksander Woźniak założył na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zespoły: Rice Cakes z wokalistką Pauliną Kujawską oraz Slavtone z saksofonistą Krzysztofem Kapelem. Zespoły wykonywały wyłącznie kompozycje autorskie i prężnie działały na "polu" akademickim. W tym czasie został pianistą w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Równolegle działał jako realizator dźwięku na śląskiej scenie muzycznej.

W roku 1998 wyjechał do Warszawy i rozpoczął współpracę z grupą producencką Adama Abramka i Pawła Sota przy produkcji płyt takich artystów jak: Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Beata Kozidrak, Seweryn Krajewski, czy Andrzej Piaseczny. Współpraca ta trwała do roku 2003. W tym czasie był również realizatorem dźwięku w Izabelin Studio. W międzyczasie wraz z Jackiem Gałuszką skomponował muzykę do Psalmów, które ukazały się na płycie Lednica 2000. Pieśni wykonywane są na Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Lednica 2000 do dziś i znane w kręgach chrześcijańskich.

W roku 2003 rozpoczął współpracę z reżyserem Cezarym Domagałą przy realizacji przedstawień teatralnych Cafe Sax i Niech żyje bal – współaranżacja, kierownictwo muzyczne spektakli w Toruniu, Rzeszowie i Sosnowcu. Również w roku 2003 wraz z Andrzejem Lampertem i Sebastianem Kowolem założył zespół PIN, w którym to jest kompozytorem lub współkompozytorem muzyki i autorem tekstów do większości piosenek, oraz współproducentem muzycznym. Debiutancka płyta 0001 została ciepło przyjęta zarówno przez krytykę jak i publiczność. W sierpniu 2008 roku ukazała się ich druga płyta zatytułowana Muzykoplastyka. To z niej pochodzą piosenki Niekochanie, Pójdę pod wiatr, jak najdalej oraz Wino i śpiew. W maju 2011 roku ukazała się trzecia płyta grupy PIN. Na niej znalazły się piosenku takie jak Film o sobie – singiel promujący płytę o tym samym tytule, oraz bonus – piosenka z 2009 roku Konstelacje.

W 2010 roku powołał do życia ethno-popowy zespół Yejku, w którym jest kompozytorem i producentem muzycznym.

23.01.2012 roku ukazała się płyta Andrzeja Piasecznego To co dobre, na której znalazła się kompozycja Aleksandra Woźniaka do słów Andrzeja Piasecznego pt.Okruchy z jesieni.

W 2012 roku zajął się produkcją płyty Krzysztofa Respondka Taki świat kupuję (premiera w kwietniu 2013 roku), na której znalazły się w większości teksty i kompozycje Aleksandra Woźniaka. Na płycie gościnnie wystąpił również Marcin Wyrostek w drugim singlu Góra złota. Pierwszym singlem była piosenka Gdy wrócę.

Wybrana dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Z różnymi artystami[edytuj | edytuj kod]

Z zespołem PIN[edytuj | edytuj kod]

Koncert PINu

Płyty:

Single:

Wybrane piosenki autorskie[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1995 Grand Prix – GaudeFest – zespół CHAMAL
  • 2000 Złota Płyta za sprzedaż płyty Kasi Kowalskiej 5
  • 2009 Nagroda Publiczności, Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn (zespół PIN)
  • 2009 Nagroda Eska Music Awards 2009 w kategorii Video Roku do piosenki 'Niekochanie' PIN
  • 2010 Nagroda Radia Wawa "Złoty Dziób" (PIN – Zespół roku 2009)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]