Aleksander de Saxe-Gessaphe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aleksander de Afif)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander de Saxe-Gessaphe
margrabia Miśni, książę Saksonii
ilustracja
Blason Duché de Varsovie.svg Pretendent do tronu Saksonii
Okres panowania od 23 lipca 2012
Poprzednik Maria Emanuel Wettyn
Dane biograficzne
Dynastia Saxe-Gessaphe
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1953
Monachium
Ojciec Robert de Afif
Matka Maria Anna Wettyn
Żona Gizela Wittelsbach
Dzieci Jerzy Filip
Maurycy Gabriel
Paweł Klemens
Maria Teresa
Odznaczenia
Order Korony Rucianej (Saksonia) Order Wojskowy św. Henryka (Saksonia) Order Zasługi Cywilnej (Saksonia) Order Alberta (Saksonia) Order Sidonii (Saksonia) Order Marii Anny (Saksonia) Order Złotego Runa (Austria) Order św. Huberta (Bawaria)

Aleksander de Saxe-Gessaphe, oficj. Alexander Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen (ur. 12 lutego 1953 w Monachium) – książę sasko-gessapski, pretendent do tronu Saksonii używający tytułów Margrabiego Miśni i Księcia Saksonii, przedsiębiorca.

Najstarszy syn księżniczki saksońskiej Marii Anny z albertyńskiej linii dynastii Wettynów (ur. 1929, zm. 2012) oraz doktora prawa Roberta de Afif (ur. 1916, zm. 1978) - katolickiego szlachcica o libańsko-meksykańskich korzeniach. Siostrzeniec i jednocześnie adoptowany syn ostatniego, niekwestionowanego przywódcy saksońskiej rodziny królewskiej, księcia Marii Emanuela Wettyna (ur. 1926, zm. 2012), od którego otrzymał prawo używania tytułu: Prinz von Sachsen-Gessaphe.

Od 1987 roku żonaty z księżniczką bawarską Gizelą z dynastii Wittelsbachów (ur. 10 września 1964 roku w Leutstetten), z którą posiada czworo dzieci:

  • Jerzy Filip Antoni Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen (ur. 24 maja 1988 roku w Meksyku),
  • Maurycy Gabriel Robert Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen (ur. 14 września 1989 roku w Meksyku),
  • Paweł Klemens Bernard Mansur Prinz von Sachsen Herzog zu Sachsen (ur. 23 marca 1993 roku w Meksyku),
  • Maria Teresa Anna Ludwika Karolina Lukardis Prinzessin von Sachsen Herzogin zu Sachsen (ur. 7 lipca 1999 roku w Dreźnie)[1].

Pochodzenie i rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jak utrzymywała matka księcia Aleksandra, Maria Anna, jej mąż Robert de Afif pochodził ze starego rodu książęcego z terytorium dzisiejszego Libanu, należącego do maronitów, a wywodzącego się ze schrystianizowanej dynastii szejków z Bkassine, potomków emira Kasarwanu (obszar leżący na pograniczu dawnego Królestwa Jerozolimskiego i Hrabstwa Trypolisu); ojciec Roberta de Afif (mieszkający całe życie w Bejrucie) był członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego oraz księciem Gessaphe[2], który to tytuł był uznawany przez saksońską rodzinę królewską, co znalazło swój wyraz na umowie o dziedziczenie z 1997 roku[3].

Książę Aleksander wychowywał się w Meksyku. Po śmierci swojego ojca przejął prowadzenie rodzinnej firmy z branży logistycznej. Posługuje się biegle językami: hiszpańskim, niemieckim, angielskim i francuskim. Ma dwóch młodszych braci:

  • Fryderyk Wilhelm Prinz von Sachsen-Gessaphe (ur. 1955) architekt wnętrz,
  • Karol August Prinz von Sachsen-Gessaphe (ur. 1958) profesor prawa Uniwersytetu w Hagen.

Siostra Roberta de Afif, Aleksandra Afif (ur. 1919, zm. 1996), była żoną księcia Karola Antoniego Hohenzollerna (ur. 1922, zm. 1993) z katolickiej linii dynastii Hohenzollernów, panującej niegdyś w księstwie Hohenzollern-Sigmaringen[4].

Do przodków księcia Aleksandra ze strony matki należą między innymi:

Prawo do tronu[edytuj | edytuj kod]

Wraz z likwidacją Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i przyjęciem przez księcia-elektora Saksonii tytułu królewskiego (króla Saksonii) na nowo zostały ustalone zasady dziedziczenia saskiego tronu, które - utrwalając dotychczasową praktykę oraz uwzględniając normy prawa zwyczajowego, funkcjonującego w feudalnej (średniowiecznej i nowożytnej) Europie - ostatnio były zawarte w art.6 i art.7 Konstytucji Królestwa Saksonii z 1831 roku oraz opartej na niej Ustawie Domu Królewsko-Saksońskiego z dnia 30 grudnia 1837 roku, nowelizowanej trzykrotnie w latach 1879, 1888 i 1900. Zasady te opierały się na tradycyjnej normie dziedziczenia korony królewskiej w linii męskiej (w porządku primogenitury) a ponadto - na trzech fundamentach: 1) wymogu zawierania małżeństw równoprawnych - za zgodą głowy rodziny królewskiej; 2) możliwości zawarcia przez członków rodziny królewskiej układu o przeżycie (umowy o dziedziczenie); 3) dopuszczalności dziedziczenia praw do tronu przez kobiety (linię żeńską) w razie braku księcia uprawnionego do następstwa z tytułu pokrewieństwa lub układu o przeżycie[5].

W związku z faktem, iż zarówno książę Maria Emanuel jak i inni Wettynowie (linii albertyńskiej) z jego pokolenia nie mieli dzieci lub w przypadku jednego z nich, który wprawdzie miał syna (Rüdigera von Sachsen), jednakże nie posiadającego prawa do tronu - w myśl zasad obowiązujących w rodzinie królewskiej - z uwagi na pochodzenie z morganatycznego małżeństwa, członkowie saskiego domu panującego już od lat 80. XX wieku rozważali możliwość wyznaczenia spadkobiercy dynastii w drodze układu o przeżycie (umowy o dziedziczenie). Początkowo pod uwagę był brany jedyny syn najmłodszej siostry Marii Emanuela, Matyldy Marii księżnej Sachsen-Coburg-Gotha, tj. książę Jan Albert Leopold Fryderyk Krystian, a więc Wettyn (linii ernestyńskiej). Ówczesny kandydat na dziedzica praw do saskiej korony królewskiej zmarł jednak w 1987 roku, w wieku 17 lat, na skutek nieszczęśliwego wypadku[6]. To tragiczne wydarzenie sprawiło, że książę Maria Emanuel zwrócił uwagę na najstarszego syna swojej drugiej siostry, Marii Anny księżnej Sachsen-Gessaphe, który wprawdzie nie pochodził "po mieczu" z rodu Wettynów, jednak na korzyść którego zaczęło przemawiać zawarcie udanego małżeństwa z Gizelą von Bayern (urodzoną jako księżniczka bawarska z dynastii Wittelsbachów), które zaowocowało narodzinami trzech synów i córki.

Margrabia Miśni (tradycyjny tytuł głowy saksońskiej rodziny królewskiej) zaproponował księcia Aleksandra na swojego następcę oraz spadkobiercę rodu. W tym celu przygotował specjalny dokument, który dnia 14 maja 1997 roku podpisali: jego żona Anastazja von Anhalt (urodzona jako księżniczka anhalcka z dynastii Ascania), brat Albert Józef wraz z morganatyczną żoną Elmirą, siostry: Maria Józefa, Maria Anna oraz Matylda Maria, kuzyn Dedo w imieniu własnym oraz w imieniu swojego brata Gero a także ich macochy Wirginii (morganatycznej żony Ernesta Henryka), oraz wdowa po Timo (trzecim kuzynie), Erina (również żona morganatyczna)[7]. Dwa lata później, dnia 1 lipca 1999 roku Maria Emanuel adoptował księcia Aleksandra, co odbyło się za zgodą władz świeckich jak i duchownych, w tym za zgodą papieża Jana Pawła II. Od tego czasu książę Aleksander zaczął uczestniczyć wraz z wujem w rodzinnych uroczystościach, a od 2003 roku rozpoczął również publiczną działalność na rzecz kraju związkowego Saksonia, promując go na świecie w celu ściągnięcia zagranicznych inwestorów oraz doradzając premierowi Georgowi Milbradt.

Pomimo wcześniejszej (formalnej) zgody, latem 2002 roku trzech sygnatariuszy, tj. książęta Dedo, Gero i Albert Józef, miało oświadczyć, że „tymczasowo odwołują” zawarte porozumienie[8]. Ten ostatni, zmieniając zdanie, stanął na stanowisku, że następstwo po Marii Emanuelu powinno przysługiwać, zgodnie z prawem salickim (uchylonym wszakże przez Konstytucję Królestwa Saksonii z 1831 roku), wszystkim męskim przedstawicielom dynastii Wettynów bez względu na zawierane małżeństwa[9]. Po śmierci starszego brata w lipcu 2012 roku ogłosił się głową saksońskiej rodziny królewskiej. To samo - na podstawie postanowień umowy z 1997 roku - uczynił książę Aleksander, co o mało nie skończyło się awanturą na pogrzebie zmarłego[10]. Po śmierci Alberta Józefa w październiku 2012 roku Rüdiger von Sachsen, ogłaszając się nowym zwierzchnikiem dynastii Wettynów, stwierdził: Nie zaakceptujemy księcia Aleksandra jako głowy domu, kontynuując tym samym rodzinny spór[11]. Jakkolwiek kwestia ta jest problematyczna - Aleksander de Saxe-Gessaphe nie jest jedyną osobą zgłaszającą pretensje do królewskiej korony Saksonii - jednak wydaje się, że spór został ostatecznie rozstrzygnięty właśnie na jego korzyść w 2015 roku przez papieża Franciszka, który uznał jego prawo na podstawie dotychczasowych zasad dziedziczenia tronu. Ponadto książę Aleksander jest uznawany za głowę saksońskiej rodziny królewskiej przez rząd kraju związkowego Republiki Federalnej Niemiec: Wolny Kraj Saksonia[12].

Aktywność[edytuj | edytuj kod]

Aleksander de Saxe-Gessaphe jest założycielem oraz Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zielonego Sklepienia, którego celem jest nabywanie dzieł sztuki dla Zielonego Sklepienia w Dreźnie[13].

W 2011 roku wraz z małżonką, księżną Gizelą, reprezentował saksońską rodzinę królewską podczas uroczystości związanych ze ślubem księcia Jerzego Fryderyka Hohenzollerna, będącego głową pruskiej rodziny królewskiej i pretendentem do niemieckiego tronu cesarskiego[14].

W 2012 roku został odznaczony Orderem Złotego Runa przez Karola Tomasza Habsburga-Lotaryńskiego, będącego głową austriacko-węgierskiej rodziny cesarsko-królewskiej[15]. Ponadto został odznaczony:

Dnia 28 maja 2015 roku Aleksander de Saxe-Gessaphe wraz z małżonką, księżną Gizelą, oraz dziećmi a także przybraną matką, księżną-wdową Anastazją, spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w Watykanie[17].

Dnia 22 lipca 2017 roku książę i księżna Saksonii wzięli udział w uroczystej gali z okazji 80. urodzin księcia Maxa Emanuela Wittelsbacha, która odbyła się w Pałacu Nymphenburg w Monachium i na której, oprócz licznie reprezentowanej bawarskiej rodziny królewskiej, pojawili się król Karol XVI Gustaw ze Szwecji z małżonką Sylwią oraz książę Duarte Pio Bragança z Portugalii z małżonką Isabel de Herédia[18].

Dnia 12 lutego 2018 roku Aleksander de Saxe-Gessaphe obchodził 65. urodziny. Z tej okazji została odprawiona uroczysta msza w dawnym Kościele Dworskim w Dreźnie a także odbyły się - mające prywatny charakter - uroczystości, w których wzięli udział członkowie saksońskiej rodziny królewskiej (w tym bracia Jubilata), członkowie najbliższej rodziny księżnej Gizeli z bawarskich Wittelsbachów a także inni znamienici goście jak wuj Jubilata - arcyksiążę Michał Habsburg-Lotaryński, będący ambasadorem Zakonu Maltańskiego na Węgrzech, czy kuzynka Jubilata - księżniczka Irena z Meklemburgów. Urodziny stały się okazją do zbiórki środków pieniężnych na odbudowę zniszczeń w meksykańskich regionach Oaxaca i Chiapas po trzęsieniu ziemi z września 2017 roku. Efektem akcji, przeprowadzonej przez jezuitów w Niemczech, było zebranie 15.000 euro, która to kwota została przekazana do misji zakonu w Meksyku. W uroczystościach wziął udział także członek Związku Szlachty Polskiej, który przekazał księciu najlepsze życzenia od polskiej szlachty[19].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
16. Jerzy de Afif, Książę Gessaphe
 
 
 
 
 
 
 
8. Selim de Afif, Książę Gessaphe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
4. Aleksander de Afif, Książę Gessaphe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
18. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
9. Maria Haddad
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
19. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
2. Robert de Afif, Książę Gessaphe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
20. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
10. Ibrahim Atthyé
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
21. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
5. Maria Matylda Atthyé
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
11. Matylda Khoury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
23. N.N.
 
 
 
 
 
 
 
1. Aleksander de Saxe-Gessaphe Margrabia Miśni,
Książę Saksonii-Gessaphe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
24. Jerzy Wettyn, Król Saksonii
 
 
 
 
 
 
 
12. Fryderyk August III Wettyn, Król Saksonii
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
25. Maria Anna Bragança, księżniczka portugalska
 
 
 
 
 
 
 
6. Fryderyk Krystian Wettyn, Margrabia Miśni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
26. Ferdynand IV Habsburg-Lothringen, Wielki Książę Toskanii
 
 
 
 
 
 
 
13. Luiza Habsburg-Lothringen, księżniczka toskańska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
27. Alicja Bourbon-Parma, księżniczka parmeńska
 
 
 
 
 
 
 
3. Maria Anna Wettyn, księżniczka saksońska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
28. Maksymilian Antoni ks. Thurn und Taxis
 
 
 
 
 
 
 
14. Albert ks. Thurn und Taxis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
29. Helena "Nene" Wittelsbach, księżniczka bawarska
 
 
 
 
 
 
 
7. Elżbieta Helena ks. Thurn und Taxis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30. Józef Karol Habsburg-Lothringen, arcyksiążę austriacki
 
 
 
 
 
 
 
15. Małgorzata Klementyna Habsburg-Lothringen, arcyksiężniczka austriacka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
31. Klotylda Maria Wettyn, księżniczka Sachsen-Coburg-Gotha
 
 
 
 
 
 

Powiązania dynastyczne z innymi pretendentami do tronu[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fryderyk August III
1865-1932
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fryderyk Krystian
1893-1968
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ernest Henryk
1896-1971
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Emanuel
1926-2012
 
Maria Anna
1929-2012
 
Albert Józef
1934-2012
 
Dedo
1922-2009
 
Timo
1923-1982
 
Gero
1925-2003
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aleksander de Saxe-Gessaphe
1953-
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rüdiger von Sachsen
1953-
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]