Aleksandrów Kujawski (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandrów Kujawski
Zdjęcie od strony dworca PKS i sklepu Tesco
Zdjęcie od strony dworca PKS i sklepu Tesco
Państwo  Polska
Miejscowość Aleksandrów Kujawski
Lokalizacja Centrum
Data otwarcia 1862
Poprzednie nazwy Aleksandrowo, Aleksandrów Pograniczny/Przygraniczny
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy T
Przejścia nadziemne T
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Aleksandrowa Kujawskiego
Mapa lokalizacyjna Aleksandrowa Kujawskiego
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Ziemia 52°52′32″N 18°41′49″E/52,875556 18,696944
Portal Portal Transport szynowy

Aleksandrów Kujawski – dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce otwarta w 1862 roku. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe; TLK oraz IC.

Położenie[edytuj]

Stacja położona jest w centralnej części miasta przy ulicy Wojska Polskiego. W pobliżu stacji znajduje się postój taksówek oraz stanowiska autobusowe, ponieważ budynek dworca pełni również funkcję dworca autobusowego.

Historia[edytuj]

Stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim powstała w 1862 roku dla nowo zbudowanej Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, jako stacja graniczna między zaborem pruskim i rosyjskim. Stacja miała duże znaczenie, gdyż była jedną z niewielu stacji granicznych pomiędzy Prusami a Rosją (najbliższe stacje graniczne znajdowały się w Mławie i Skalmierzycach)[1]. 28 czerwca 1867 po otwarciu linii do Ciechocinka Aleksandrów Kujawski stał się węzłem kolejowym[2]. W 1879 na dworcu miało miejsce spotkanie cesarza Wilhelma I i cara Aleksandra II.

W 1920 wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego zmieniono przebieg granic, co spowodowało, że Aleksandrów przestał być stacją graniczną. przebiegająca przez miasto linia Kutno - Tczew stała się jedną z najważniejszych linii w Polsce, gdyż do wybudowania magistrali węglowej przewożono nią ciężkie wahadła węgla ze Śląska do portu w Gdańsku, a potem również w Gdyni. Duży ruch towarowy spowodował, że podjęto decyzje o przebudowie linii na dwutorową, co spowodowało przebudowę układu torowego stacji. Linię ukończono 16.01.1937. W tym czasie budynek dworca, który był zbudowany jako przejście graniczne, był zbyt duży do nowej roli[2].

Linie kolejowe[edytuj]

Przez stacje przebiega Linia kolejowa nr 18 oraz rozpoczyna się linia nr 245.

Pociągi[edytuj]

Pociągi pasażerskie[edytuj]

Pociąg do Ciechocinka przy peronie 2

Przez stację przejeżdżają (z postojem) pociągi osobowe przewoźnika Przewozy Regionalne, TLK oraz IC jadące linią Bydgoszcz - Kutno. Ze stacji odjeżdżały również pociągi REGIO do Ciechocinka. Na okres 21.06 - 28.09 2014 przewoźnik Arriva RP wznowił połączenia do Ciechocinka w soboty, niedziele i święta.

Pociągi towarowe[edytuj]

Przez stację przejeżdżają składy towarowe takich operatorów jak m.in. PKP Cargo, CTL Logistics, STK, DB Schenker Rail Polska, Orlen Koltrans, Lotos Kolej, Transchem Sp. z o.o. jadące do stacji Toruń Towarowy TRB i Bydgoszcz Wschód Towarowa oraz Włocławek Brzezie, obsługującej pobliski zakład Anwil S.A.

Infrastruktura[edytuj]

Budynek dworca[edytuj]

Zespół dworca kolejowego jest wpisany do rejestru zabytków. Oprócz budynku samego dworca w jego skład wchodzi wieża ciśnień z 1895 i 3 domy mieszkalne przy ul. Wojska Polskiego 8, 10 i 14 z lat 1893–1895.

Perony[edytuj]

Na terenie stacji znajdują się w sumie 2 perony, w tym 1 wyspowy, i dwa tory, które mogłyby służyć jako perony.

  • Peron 1 (niski) (wyspowy) - peron służący do odprawy pociągów osobowych, towarowych, TLK oraz IC. Jest częścią linii kolejowej nr 18 oraz obsługiwał pociągi z Torunia do Ciechocinka.
  • Peron 2 (niski) - peron służący kiedyś do odprawy pociągów relacji Aleksandrów Kujawski-Odolion-Ciechocinek i przyjmowania pociągów powrotnych tej samej relacji. Obecnie nie jest użytkowany.
    Widok z kładki na peron 1

Pozostałe budynki[edytuj]

Niedaleko budynku dworca obok peronu 2 znajduje się dwuzbiornikowa wieża ciśnień z czerwonej cegły z 1895 roku[3]. Do kompleksu dworca należał także kiedyś budynek przy ul. Wojska Polskiego 8 gdzie znajdował się "Dom pracowników kolei nr 1." obecnie budynek wykorzystywany jest jako budynek socjalny.

Zdjęcia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Robert Stodolny: Stacja graniczna Aleksandrów: powstanie, rozwój i znaczenie dla kształtowania miejscowej społeczności, [w:] tegoż, Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego. Studia i szkice historyczne. Iwonicz-Zdrój: Mons Admirabilis, 2015, s. 68-134. ISBN 978-83-936428-8-5.
  2. a b Marcin Przegiętka. Aleksandrów Kujawski. „Świat kolei”. 1/2008, s. 21. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 
  3. Aleksandrów Kujawski - wieża ciśnień

Linki zewnętrzne[edytuj]

Aleksandrów Kujawski
Linia 18 Kutno - Piła Główna (91,702 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Turzno Kujawskie
odległość: 7,542 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,244 km
Linia 245 Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek (0,064 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 3,876 km