Aleksandrów Kujawski (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandrów Kujawski
Zdjęcie od strony dworca PKS i sklepu Tesco
Zdjęcie od strony dworca PKS i sklepu Tesco
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Miejscowość Aleksandrów Kujawski
Lokalizacja Centrum
Data otwarcia 1862
Poprzednie nazwy Aleksandrowo, Aleksandrów Pograniczny/Przygraniczny
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
3
Kasy T
Przejścia nadziemne T
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Aleksandrowa Kujawskiego
Mapa lokalizacyjna Aleksandrowa Kujawskiego
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Położenie na mapie powiatu aleksandrowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu aleksandrowskiego
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski
Ziemia52°52′32″N 18°41′49″E/52,875556 18,696944
Portal Portal Transport szynowy

Aleksandrów Kujawski – dworzec i stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim, w województwie kujawsko-pomorskim, w Polsce otwarta w 1862 roku. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi osobowe; TLK oraz IC.

Położenie[edytuj]

Stacja położona jest w centralnej części miasta przy ulicy Wojska Polskiego. W pobliżu stacji znajduje się postój taksówek oraz stanowiska autobusowe, ponieważ budynek dworca pełni również funkcję dworca autobusowego.

Historia[edytuj]

Stacja kolejowa w Aleksandrowie Kujawskim powstała w 1862 roku dla nowo zbudowanej Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, jako stacja graniczna między zaborem pruskim i rosyjskim. Stacja miała duże znaczenie, gdyż była jedną z niewielu stacji granicznych pomiędzy Prusami a Rosją (najbliższe stacje graniczne znajdowały się w Mławie i Skalmierzycach)[1]. 28 czerwca 1867 po otwarciu linii do Ciechocinka Aleksandrów Kujawski stał się węzłem kolejowym[2]. W 1879 na dworcu miało miejsce spotkanie cesarza Wilhelma I i cara Aleksandra II.

W 1920 wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego zmieniono przebieg granic, co spowodowało, że Aleksandrów przestał być stacją graniczną. przebiegająca przez miasto linia Kutno - Tczew stała się jedną z najważniejszych linii w Polsce, gdyż do wybudowania magistrali węglowej przewożono nią ciężkie wahadła węgla ze Śląska do portu w Gdańsku, a potem również w Gdyni. Duży ruch towarowy spowodował, że podjęto decyzje o przebudowie linii na dwutorową, co spowodowało przebudowę układu torowego stacji. Linię ukończono 16.01.1937. W tym czasie budynek dworca, który był zbudowany jako przejście graniczne, był zbyt duży do nowej roli[2].

Linie kolejowe[edytuj]

Przez stacje przebiega Linia kolejowa nr 18 oraz rozpoczyna się linia nr 245.

Pociągi[edytuj]

Pociągi pasażerskie[edytuj]

Pociąg do Ciechocinka przy peronie 2

Przez stację przejeżdżają (z postojem) pociągi osobowe przewoźnika Przewozy Regionalne, TLK oraz IC jadące linią Bydgoszcz - Kutno. Ze stacji odjeżdżały również pociągi REGIO do Ciechocinka. Na okres 21.06 - 28.09 2014 przewoźnik Arriva RP wznowił połączenia do Ciechocinka w soboty, niedziele i święta.

Pociągi towarowe[edytuj]

Przez stację przejeżdżają składy towarowe takich operatorów jak m.in. PKP Cargo, CTL Logistics, STK, DB Schenker Rail Polska, Orlen Koltrans, Lotos Kolej, Transchem Sp. z o.o. jadące do stacji Toruń Towarowy TRB i Bydgoszcz Wschód Towarowa oraz Włocławek Brzezie, obsługującej pobliski zakład Anwil S.A.

Infrastruktura[edytuj]

Budynek dworca[edytuj]

Zespół dworca kolejowego jest wpisany do rejestru zabytków. Oprócz budynku samego dworca w jego skład wchodzi wieża ciśnień z 1895 i 3 domy mieszkalne przy ul. Wojska Polskiego 8, 10 i 14 z lat 1893–1895.

Perony[edytuj]

Na terenie stacji znajdują się w sumie 2 perony, w tym 1 wyspowy, i dwa tory, które mogłyby służyć jako perony.

  • Peron 1 (niski) (wyspowy) - peron służący do odprawy pociągów osobowych, towarowych, TLK oraz IC. Jest częścią linii kolejowej nr 18 oraz obsługiwał pociągi z Torunia do Ciechocinka.
  • Peron 2 (niski) - peron służący kiedyś do odprawy pociągów relacji Aleksandrów Kujawski-Odolion-Ciechocinek i przyjmowania pociągów powrotnych tej samej relacji. Obecnie nie jest użytkowany.
    Widok z kładki na peron 1

Pozostałe budynki[edytuj]

Niedaleko budynku dworca obok peronu 2 znajduje się dwuzbiornikowa wieża ciśnień z czerwonej cegły z 1895 roku[3]. Do kompleksu dworca należał także kiedyś budynek przy ul. Wojska Polskiego 8 gdzie znajdował się "Dom pracowników kolei nr 1." obecnie budynek wykorzystywany jest jako budynek socjalny.

Zdjęcia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Robert Stodolny: Stacja graniczna Aleksandrów: powstanie, rozwój i znaczenie dla kształtowania miejscowej społeczności, [w:] tegoż, Od Aleksandrowa do Aleksandrowa Kujawskiego. Studia i szkice historyczne. Iwonicz-Zdrój: Mons Admirabilis, 2015, s. 68-134. ISBN 978-83-936428-8-5.
  2. a b Marcin Przegiętka. Aleksandrów Kujawski. „Świat kolei”. 1/2008, s. 21. Łódź: EMI-PRESS. ISSN 1234-5962. 
  3. Aleksandrów Kujawski - wieża ciśnień

Linki zewnętrzne[edytuj]

Aleksandrów Kujawski
Linia 18 Kutno - Piła Główna (91,702 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Turzno Kujawskie
odległość: 7,542 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 4,244 km
Linia 245 Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek (0,064 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 3,876 km