Aleksandr Iwanow (malarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy rosyjskiego malarza. Zobacz też: inne osoby o tym samym imieniu i nazwisku.
Aleksandr Andriejewicz Iwanow
Alexander Andreyevich Ivanov.jpg
Portret Aleksandra Iwanowa z 1873
Imiona i nazwisko Aleksandr Andriejewicz Iwanow
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1806
Petersburg
Data i miejsce śmierci 15 lipca 1858
Petersburg
Narodowość rosyjska
Dziedzina sztuki malarstwo
Styl neoklasycyzm
Ważne dzieła Objawienie się Mesjasza ludowi
Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie

Aleksandr Andriejewicz Iwanow (ur. 28 lipca 1806 w Petersburgu, zm. 15 lipca 1858 tamże) − rosyjski malarz neoklasycystyczny.

Biografia[edytuj]

Pochodził z rodziny malarzy. Od jedenastego roku życia uczył się jako student eksternistyczny u swojego ojca Andrzeja Iwanowa w Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dzięki swojemu talentowi szybko został uhonorowany nagrodami za swoje prace. Działające w Petersburgu stowarzyszenie mecenatów sztuki umożliwiło mu wyjazd na studia zagraniczne. W 1830 malarz wyjechał do Niemiec (Drezno i Monachium), by następnie zamieszkać we Włoszech. Zawsze utrzymywał żywe kontakty z ojczyzną.

W pierwszych powstałych w Italii obrazach widać wpływy Michała Anioła, którego artysta podziwiał, kopiując w latach 1831-1832 freski Kaplicy Sykstyńskiej. Już wtedy malarz stworzył całą serię szkiców przedstawiających motywy biblijne. W Rzymie związał się z Nazareńczykami. Wiosną 1834 odwiedził: Bolonię, Ferrarę, Wenecję, Padwę, Vicenzę, Weronę, Brescię, Bergamo, Mediolan i Parmę. W 1837 podczas swej drugiej podróży po Italii odwiedził: Florencję, Orvieto, Asyż i Livorno. Rok później poznał osobiście Nikołaja Gogola, którego sportretował w 1841. Z powodu choroby oczu przebywał na leczeniu i rekonwalescencji we Florencji. W 1845 odwiedził go w jego rzymskiej pracowni car Mikołaj I. W 1847 artysta poznał rosyjskiego działacza politycznego i myśliciela Aleksandra Hercena. Rok później zmarł ojciec malarza. Ze źródeł biograficznych wiadomo, iż w 1850 Iwanow przeczytał Das Leben Jesu. Kritisch bearbeitet Davida Friedricha Straussa. W latach 1851-1857 powstały liczne szkice na tematy biblijne. Dwadzieścia lat zajęło malarzowi stworzenie najsłynniejszego swego dzieła Objawienie się Mesjasza ludowi. Obraz powstawał w latach 1836-1857. W 1857 Iwanow wyjechał do Wiednia i Interlaken, by podreperować wzrok. We wrześniu tego samego roku odwiedził w Londynie Herzena.

W maju 1858 Iwanow postanowił wrócić do Rosji, zabierając ze sobą do Petersburga słynny obraz. Dużym sukcesem cieszyła się zorganizowana w Petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych wystawa jego obrazów. Niestety w mieście wybuchła epidemia cholery. Iwanow zmarł u szczytu swojej kariery 15 lipca 1858.

Ważniejsze dzieła[edytuj]

Bibliografia[edytuj]