Aleksandr Prokofjew-Siewierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prokofiew-Siewierski
6 zwycięstw
Ilustracja
Kapitan marynarki
Data i miejsce urodzenia 7 czerwca 1894
Tbilisi
Data i miejsce śmierci 24 sierpnia 1974
Nowy Jork
Przebieg służby
Siły zbrojne Imperial Russian Aviation Roundel.svg - Powietrzne siły Marynarki Wojennej Imperium Rosyjskiego
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Późniejsza praca lotnictwo
Odznaczenia
Order Św. Jerzego Order Św. Włodzimierza Order Św. Anny Order Św. Stanisława

Aleksandr Nikołajewicz Prokofjew-Siewierski, ros. Александр Николаевич Прокофьев-Северский, ang. Alexander Procofieff de Seversky, (ur. 7 czerwca 1894 w Tbilisi, zm. 24 sierpnia 1974 w Nowym Jorku) – rosyjsko-amerykański pionier lotnictwa, as myśliwski Imperium Rosyjskiego. Teoretyk geopolityki i geostrategii.

Podczas I wojny światowej stracił prawą nogę, z protezą strącił 6 samolotów niemieckich. W 1917 został w USA. Wspólnie z Aleksandrem Kartweli projektant samoloty myśliwskiego Seversky P-35. Też jego firma Seversky Aircraft Corporation produkowała myśliwiec Republic P-47 Thunderbolt.

Był także twórcą jednej z koncepcji geostrategicznych, w której z USA do ZSRR i odwrotnie najbliżej było przez biegun północny; W zasięgu lotnictwa strategicznego i rakiet nuklearnych startujących z terytorium USA jest cały ZSRR; wojna toczy się nad Arktyką. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej nie są już odległym państwem z drugiej półkuli - są nieco odległym, ale jednak sąsiadem; Dowodził wyższości lotnictwa strategicznego nad siłami morskimi. Twierdził, że opanowanie terenu na wschód od Uralu pozwoli na zwycięstwo USA, natomiast opanowanie wschodniego wybrzeża USA pozwoli na zwycięstwo ZSRR (centra przemysłowe obu krajów).

Wybrane publikacje[edytuj]

  • Air Power: Key to Survival, Jenkins, London 1952.

Zobacz też[edytuj]