Aleksandr Wołkow (prezydent Udmurcji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandr Wołkow
Алекса́ндр Во́лков
Ilustracja
Aleksandr Wołkow (2012)
Pełne imię i nazwisko

Aleksandr Aleksandrowicz Wołkow

Data i miejsce urodzenia

25 grudnia 1951
Briańsk

Data śmierci

20 maja 2017

Prezydent Republiki Udmurckiej
Okres

od 2000
do 2014

Poprzednik

stanowisko utworzone

Następca

Aleksander Sołowyow

Odznaczenia
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order Przyjaźni
Order Świętego Sergiusza Radoneżskiego I klasy

Aleksandr Aleksandrowicz Wołkow (ros. Алекса́ндр Алекса́ндрович Во́лков, ur. 25 grudnia 1951 w Briańsku, zm. 20 maja 2017) – Prezydent Republiki Udmurcja w latach 2000–2014. Członek partii Jedna Rosja.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny robotniczej. Cała kariera zawodowa jego ojca Aleksandra Siemionowicza związana była Briańską Fabryką Budowy Maszyn, w której przepracował on 44 lata. Matka Aleksandra Kuźminiczna pochodzi ze wsi Wysokoje w obwodzie briańskim. W rodzinie Wołkowych było siedmioro dzieci.

W 1970 roku ukończył Briańskie Technikum Budowlane. Po ukończeniu szkoły otrzymał skierowanie do pracy w Czepieckiej Fabryce Mechanicznej w Głazowie (Udmurcka ASRR). Równolegle z działalnością zawodową studiował na Politechnice Permskiej.

W 1986 roku stanął na czele Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Głazowie. Od 1989 roku pracował w Iżewsku, początkowo jako zastępca przewodniczącego Państwowego Komitetu Planowania Udmurcji, następnie jako przewodniczący Państwowego Komitetu ds. Architektury i Budownictwa. Równocześnie sprawował funkcję zastępcy przewodniczącego Rady Ministrów Udmurcji. W 1993 roku został Przewodniczącym Rady Ministrów Republiki Udmurckiej i deputowanym do Rady Federacji. W 1995 roku został wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Państwowej Udmurcji. Od 2000 sprawował stanowisko Prezydenta Udmurcji. 6 kwietnia 2011 roku do konstytucji regionu wprowadzono poprawkę przewidującą zniesienie dotychczasowej funkcji prezydenta i wprowadzenia na to miejsce stanowiska Głowy Republiki Udmurckiej. Funkcję prezydenta sprawował do 2014.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty. Miał dwoje dzieci. Był narodowości rosyjskiej[1].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]