Aleksandra (królowa Jugosławii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Ilustracja
Królowa Aleksandra z synem
ilustracja herbu
królowa Jugosławii
Okres od 20 marca 1944
do 1945
Jako żona Piotra II Karadziordziewicia
Dane biograficzne
Dynastia Glücksburgowie
Data i miejsce urodzenia 25 marca 1921
Ateny
Data i miejsce śmierci 30 stycznia 1993
East Sussex
Miejsce spoczynku Tatoi
Ojciec Aleksander Grecki
Matka Aspasia Manos
Mąż Piotr II Karadziordziewić
Dzieci Aleksander

Aleksandra Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (ur. 25 marca 1921 w Atenach, Grecja - zm. 30 stycznia 1993 w East Sussex, Anglia) – księżniczka grecka i duńska, królowa Jugosławii.

Była córką króla Grecji, Aleksandra I oraz jego żony Aspasii Manos. Tym samym, zstępna także królowej Wiktorii. Dzieciństwo księżniczki zostało zdeterminowane przez ważne wydarzenia historyczne: jej ojciec zmarł na pięć miesięcy przed jej narodzinami, a w latach 1924-1935 przebywała za granicą, w związku z proklamowaniem w Grecji republiki. Z uwagi na morganatyczny charakter związku rodziców, tytuł księżniczki nadany jej został dopiero aktem woli kolejnego władcy[1].

20 marca 1944 roku wyszła za mąż za króla Jugosławii - Piotra II Karadziordziewicia. Skromny ślub odbył się w Anglii, ponieważ Jugosławia była w tym czasie pod okupacją niemiecką. Kilka miesięcy przed ogłoszeniem w Jugosławii republiki, na świat przyszedł jedyny syn królowej, książę Aleksander.

Na wygnaniu Aleksandra wraz z rodziną żyła w skromnych warunkach. Zmarła w 1993 roku, w Anglii. Pochowana w Tatoi, obok matki, w pewnej odległości od królewskiego grobu ojca. W 2013 roku jej ciało przeniesiono do mauzoleum królewskiego w Topoli, w Serbii i spoczęła obok męża.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szczegóły za biograficznym programem dokumentalnym greckiej telewizji publicznej ERT, emitowanym przez kanał NET, 25.04.2013