Aleksandra (królowa Jugosławii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
królowa Jugosławii
Okres panowania od 20 marca 1944
do 1945
Jako żona Piotra II Karadziordziewića
Dane biograficzne
Dynastia Glücksburgowie
Urodzona 25 marca 1921
Ateny
Zmarła 30 stycznia 1993
East Sussex
Pochowana Tatoi
Ojciec Aleksander Grecki
Matka Aspasia Manos
Mąż Piotr II Karadziordziewić
Dzieci Aleksander

Aleksandra Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (ur. 25 marca 1921 w Atenach, Grecja - zm. 30 stycznia 1993 w East Sussex, Anglia) – księżniczka grecka i duńska, królowa Jugosławii.

Była córką króla Grecji, Aleksandra I oraz jego żony Aspasii Manos. Tym samym, zstępna także królowej Wiktorii. Dzieciństwo księżniczki zostało zdeterminowane przez ważne wydarzenia historyczne: jej ojciec zmarł na pięć miesięcy przed jej narodzinami, a w latach 1924-1935 przebywała za granicą, w związku z proklamowaniem w Grecji republiki. Z uwagi na morganatyczny charakter związku rodziców, tytuł księżniczki nadany jej został dopiero aktem woli kolejnego władcy[1].

20 marca 1944 roku wyszła za mąż za króla Jugosławii - Piotra II Karadziordziewića. Skromny ślub odbył się w Anglii, ponieważ Jugosławia była w tym czasie pod okupacją niemiecką. Kilka miesięcy przed ogłoszeniem w Jugosławii republiki, na świat przyszedł jedyny syn królowej, książę Aleksander.

Na wygnaniu Aleksandra wraz z rodziną żyła w skromnych warunkach. Zmarła w 1993 roku, w Anglii. Pochowana w Tatoi, obok matki, z dystansem od królewskiego grobu ojca. W 2013 roku jej ciało przeniesiono do mauzoleum królewskiego w Topoli, w Serbii i spoczęła obok męża.

Przypisy

  1. Szczegóły za biograficznym programem dokumentalnym greckiej telewizji publicznej ERT, emitowanym przez kanał NET, 25.04.2013