Aleksandra (księżniczka Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra
Ilustracja
Herb
Rodzina Burbonowie-Parmeńscy
Data i miejsce urodzenia 16 lutego 1991
Luksemburg
Ojciec Henryk
Matka Maria Teresa Mestre
Odznaczenia
LUX Order of Adolphe Nassau Grand Cross BAR.png Ord.Lion.Nassau.jpg
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca
Great coat of arms of Grand Duke Henri of Luxembourg.svgAleksandra, księżniczka Luksemburga, właśc. fr.: Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine de Burbon-Parma (ur. 16 lutego 1991 w Luksemburgu) – jedyna córka i czwarte dziecko wielkiego księcia Luksemburga Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy Mestre.

Jej rodzicami chrzestnymi są: siostrzeniec jej dziadka wielkiego księcia Luksemburga Jana - Michel, książę de Ligne, i Maria-Anna Galitzine, urodzona jako arcyksiężniczka Austrii. Zajmuje czwarte miejsce w sukcesji do luksemburskiego tronu. Jest matką chrzestną swojego bratanka - księcia Gabriela de Nassau, starszego syna księcia Ludwika i księżnej Tessy.

Aleksandra uczyła się w szkole w Angelsberg, a obecnie uczy się w liceum francuskim w Luksemburgu. Lubi zwłaszcza naukę języków obcych, przedmioty ściśle, sztuki plastyczne i uprawianie sportów. Uprawia taniec i narciarstwo również wodne, gra w tenisa i pływa. Włada biegle językiem luksemburskim, francuskim i angielskim, rozumie niemiecki i uczy się hiszpańskiego.