Aleksandra (księżniczka Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra
Aleksandra
Armoiries Luxembourg Bourbon avec ornements.svg
Data urodzenia 16 lutego 1991
Miejsce urodzenia Luksemburg Luksemburg
Rodzina Burbonowie-Parmeńscy
Rodzice Henryk
Maria Teresa Mestre
Odznaczenia
LUX Order of Adolphe Nassau Grand Cross BAR.png Ord.Lion.Nassau.jpg
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca
Armoiries Luxembourg Bourbon avec ornements.svgAleksandra, księżniczka Luksemburga, właśc. fr.: Alexandra Joséphine Teresa Charlotte Marie Wilhelmine de Burbon-Parma (ur. 16 lutego 1991 w Luksemburgu) – jedyna córka i czwarte dziecko wielkiego księcia Luksemburga Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy Mestre.

Jej rodzicami chrzestnymi są: siostrzeniec jej dziadka wielkiego księcia Luksemburga Jana - Michel, książę de Ligne, i Maria-Anna Galitzine, urodzona jako arcyksiężniczka Austrii. Zajmuje czwarte miejsce w sukcesji do luksemburskiego tronu. Jest matką chrzestną swojego bratanka - księcia Gabriela de Nassau, starszego syna księcia Ludwika i księżnej Tessy.

Aleksandra uczyła się w szkole w Angelsberg, a obecnie uczy się w liceum francuskim w Luksemburgu. Lubi zwłaszcza naukę języków obcych, przedmioty ściśle, sztuki plastyczne i uprawianie sportów. Uprawia taniec i narciarstwo również wodne, gra w tenisa i pływa. Włada biegle językiem luksemburskim, francuskim i angielskim, rozumie niemiecki i uczy się hiszpańskiego.