Aleksandra Dziurosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksandra Dziurosz (ur. 8 stycznia 1981) – polska tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego. Doktor habilitowana sztuki w zakresie tańca, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu (1999), Pedagogiki Baletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2003). W 2007 uzyskała tytuł nauczyciela mianowanego. W 2009 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie uzyskała tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: rytmika i taniec.

W latach 2000-2002 była tancerką w zespole Joe Alter Dance Group, w 2001 roku współpracowała z Davidem Grenke (THINGSEZISEE`M DAVID GRENKE`S DANCE/THEATRE USA).

Występowała na licznych festiwalach tańca współczesnego m.in w Puerto Rico, na Litwie, Danii, Holandii, Czechach i Polsce.

Pomysłodawczyni i założycielka Warszawskiego Teatru Tańca. Dla swojego zespołu stworzyła w roku 2008 spektakle: „Chopin – ex-sătŭrō” i „Trwa-nie”, w 2009 roku spektakl „Ex-it”, a w 2011 „Kontrasty”.

Choreografka i reżyserka wielu spektakli, około 120 etiud tanecznych prezentowanych na scenach teatrów polskich i zagranicznych (Teatr Wielki w Warszawie, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera na Zamku w Szczecinie, Staatstheater w Stuttgarcie, „Dimitris Vlissidis” Theater Chania-Kreta i innych): „Day by day”, „Neu-tris”, „Ecce homo”, „Życie to bajka”, „Schelest in the dark”, „The last day”, „Force majeure”, „Move with me”, „Enty”, „The rest is silence”, „Impresje na dobrze znany temat”, „Jak każdy..”, „Nudis verbis”, „Nawyk sukcesu”, „Matnia”, „Omega?”, „Wokaliza” i wielu innych.

W 2006 zrealizowała spektakl „Homo Querens” dla Polskiego Teatru Tańca z Poznania.

Twórczyni ruchu scenicznego w spektaklach operowym i teatralnych: Akademia Muzyczna w Warszawie: „Czarodziejski flet” (2007), Teatr Powszechny w Warszawie: „Czarownice z Salem” (2007) i „Lot nad kukułczym gniazdem” (2009), Warszawska Opera Kameralna: „Zbrodnia i kara” i „Don Juan albo ukarany libertyn” (2008), „Prometeusz” (2009). Współpracowała z reżyserami teatralnymi i operowymi: Izabellą Cywińską, Jitką Stokalską, Janem Buchwaldem, Michałem Siegoczyńskim.

Od października 2003 roku jest wykładowcą – adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie tańca współczesnego i techniki ruchu na kierunkach: Rytmika, Taniec i Podyplomowych Studiach Teorii Tańca. Od 2009 roku prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku: Choreografia i Techniki Tańca. Jako reżyser ruchu scenicznego współpracowała z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

W latach 2003 - 2008 była nauczycielką tańca współczesnego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie.

Od stycznia 2008 roku prowadzi własne Studio Tańca Współczesnego działające przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Aleksandra Dziurosz jest również wykładowcą teatru ruchu w ramach projektu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki-Inspiracje (od 2003 r.) oraz nauczycielką tańca współczesnego na festiwalach i warsztatach tańca w Polsce i za granicą.

Autorka książki pt. „Fenomen twórczości Piny Bausch” (2005).

Stypendystka Fundacji Balet ze Szczecina (2001), Fundacji im. Pokusów z Krakowa (2002, 2003), laureatka nagrody choreograficznej Dyrektora Polskiego Teatru Tańca – Ewy Wycichowskiej (2005), w 2006 roku otrzymała stypendium dla twórców Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka SoloDuo Dance Festiwal_Budapest_2009.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. taniec POLSKA [pl] - ludzie tańca - Aleksandra Dziurosz, www.taniecpolska.pl [dostęp 2019-04-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]