Aleksandra Gabrysiak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Gabrysiak
Data i miejsce urodzenia 16 kwietnia 1942
Radzymin
Data i miejsce śmierci 6 lutego 1993
Elbląg
Przyczyna śmierci morderstwo
Miejsce spoczynku cmentarz w Elblągu
Zawód, zajęcie lekarz
Miejsce zamieszkania Elbląg
Narodowość polska
Edukacja Gdański Uniwersytet Medyczny
Dzieci Maria (adoptowana)

Aleksandra Gabrysiak (ur. 16 kwietnia 1942 w Radzyminie, zm. 6 lutego 1993 w Elblągu) – polska lekarka, która zginęła na skutek zabójstwa oraz kandydatka do wyniesienia na ołtarze Kościoła katolickiego[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób Aleksandry Gabrysiak i jej córki na Cmentarzu Komunalnym Dębica w Elblągu

W latach 1962–1968 studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku, pokonując poważne trudności, związane z ciężkim kalectwem spowodowanym krzywicą. Po skończeniu studiów została zatrudniona w Zakładzie Biochemii Klinicznej tejże uczelni. W roku 1979 otrzymała stanowisko kierownika laboratorium w Tczewie. Zatrudniła się też w Poradni Trzeźwości w Elblągu. Jako inicjatorka zorganizowała Dom Samotnej Matki oraz hospicjum[1]. Została zamordowana razem z adopcyjną córką Marią przez swego podopiecznego Zbigniewa Brzoskowskiego, którego za zabójstwo skazano najpierw na karę śmierci, a później zmieniono wyrok na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Ustanowiono coroczną nagrodę Okręgową Izby Lekarskiej jej imienia. Nazwano jej imieniem Hospicjum w Elblągu oraz ulice w Elblągu i w Gdańsku. W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie postawiono jej pomnik[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Aleksandra Gabrysiak (pol.). [dostęp 2015-09-11].