Aleksandra Hanowerska (ur. 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandra Hanowerska
księżniczka Hanoweru
wizerunek herbu
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 20 lipca 1999
Vöcklabruck
Ojciec Ernst August Welf
Matka Karolina Grimaldi
Rodzeństwo Ernest August Hanowerski
Krystian Henryk Hanowerski
Andrea Casiraghi
Charlotte Casiraghi
Pierre Casiraghi

Księżniczka Aleksandra z Hanoweru (Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia von Hannover, ur. 20 lipca 1999 w Vöcklabruck, Austria), hanowerska księżniczka z dynastii Welfów, córka Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru i jego drugiej żony, Karoliny, księżnej Hanoweru, wnuczka Rainiera III, księcia Monako i księżnej Grace; od kwietnia 2018 zajmuje jedenaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu oraz czterysta piąte miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Aleksandra urodziła się 20 lipca 1999 roku w klinice w austriackim Vöcklabruck, gdzie przebywali akurat jej rodzice (sześć miesięcy po ich ślubie)[1][2]. Informacje o narodzinach potomkini książęcej pary podała austriacka telewizja.

Jej rodzicami się Ernest August V, książę Hanoweru i Karolina, księżna Hanoweru, pochodząca z dynastii monakijskich książąt Grimaldich, przez wiele lat następczyni monakijskiego tronu.

Jej dziadkami są ze strony ojca Ernest August IV, książę Hanoweru i jego żona, Orturd, księżna Hanoweru, urodzona jako księżniczka z dynastii Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg; natomiast ze strony matki Rainier III, książę Monako w latach 1949–2005 i księżna Grace, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma dwóch przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa ojca: księcia Ernesta Augusta VI i księcia Krystiana oraz troje rodzeństwa z drugiego małżeństwa matki: Andreę, Charlotte i Pierre’a.

Księżniczka została ochrzczona w wierze protestanckiej 19 września 1999 roku w posiadłości swojego ojca w Auerbach w pobliżu Grünau im Almtal w Górnej Austrii[3]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Aleksandra, księżna Leiningen (starsza siostra ojca), Charlotte Casiraghi, Ulrike Ulmschneider, Maryam Sachs, Virginia Gallico, George Condo i Eric Maier. Dziewczynka otrzymała imiona na cześć wszystkich swoich matek chrzestnych. Przyjęcie sakramentu w wierze protestanckiej miało zapewnić jej miejsce w linii sukcesji tronu brytyjskiego, które jej ojciec utracił wskutek ślubu z katoliczką (księżniczką Karoliną).

Jest potomkinią królowej Wiktorii i króla Krystiana IX, a przez to spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi w Europie.

Od 2009 roku jej rodzice pozostają w separacji, a ona wychowywana jest na dworze monakijskim.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Swoją edukację rozpoczęła od prywatnej szkoły katolickiej François d’Assise Nicolas Barré, znajdującej się w Monako. Następnie uczęszczała do szkoły podstawowej w Fontainebleau. Od 2009 uczy się w Monako. W 2015 poinformowała, że jest uczennicą specjalnej szkoły sportowej w Annecy.

Kariera sportowa[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Aleksandra uprawia kilka sportów: tenis, pływanie, jazdę na łyżwach i łyżwiarstwo figurowe.

27 lutego 2010 wywalczyła srebrny medal w czasie Mistrzostw Monako w Łyżwiarstwie Figurowym[4]. Wynik ten powtórzyła w tych zawodach rok później. 2 kwietnia 2011 zajęła 27. miejsce w Coupe d’Avignon[5], a 3 maja 12. podczas pokazowych zmagań w Cannes[6].

W marcu 2012 zdobyła złoty medal Mistrzostw Monako w Łyżwiarstwie Figurowym.[potrzebny przypis]

W styczniu 2015 reprezentowała swój kraj na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Dornbirn. Zajęła 29. miejsce spośród 30. solistek, w czasie występu bowiem upadła.[potrzebny przypis]

W zawodach sportowych występuje jako Alexandra De Hanovre.

Członkini rodziny książęcej[edytuj | edytuj kod]

Hanowerska rodzina książęca

Dziewczynka w chwili urodzenia otrzymała tytuł Jej Królewska Wysokość Księżniczka Aleksandra z Hanoweru; ponieważ jednak dynastia hanowerska nie jest obecnie oficjalnie uznawana, jest to wyłącznie tytuł obyczajowy. Jest jedyną wnuczką księcia Rainiera, która może używać predykatu „Jej Królewskiej Wysokości”. W lipcu 1999 Aleksandra wpisana została na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu (za wujem Albertem, matką Karoliną, braćmi Andreą i Pierre’m i siostrą Charlotte) oraz na kolejne miejsce linii sukcesji brytyjskiego tronu (za bratem księciem Krystianem).

Księżniczka Aleksandra uczestniczy w ważnych tradycyjnych wydarzeniach związanych z Księstwem Monako, do których należą: Narodowy Dzień Monako (od 1999), Monaco Rose Ball (od 2016), International Monte-Carlo Jumping w ramach Longines Global Champions Tour (od 2001), obchody ku czczi Świętego Devote (od 2011), Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte-Carlo (od 2003), Grand Prix Monako Formuły 1 (od 2016).

Po raz pierwszy wystąpiła publicznie 19 listopada 1999 na balkonie Pałacu Książęcego podczas obchodów Narodowego Dnia Monako[7].

12 lipca 2005 brała udział we mszy świętej koronacyjnej jej wuja, księcia Alberta II w Monakijskiej Katedrze; obecna była również podczas ceremonii przekazania nowemu władcy kluczy do państwa[8].

Po rozstaniu rodziców w 2009 zamieszkała z matką i wychowywana jest na monakijskim dworze książęcym. Nie ma kontaktu z ojcem, spotyka się jednak ze swoimi przyrodnimi braćmi. Nie pełni również żadnych oficjalnych obowiązków na dworze niemieckim.

W marcu 2011 uczestniczyła w nabożeństwach żałobnych siostry swojego dziadka, Antoinette, baronowej Massy. 1 lipca była gościem podczas ślubu jej wuja, księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

W lutym 2014 reprezentowała monakijski dwór w Soczi podczas zimowych igrzysk olimpijskich. W grudniu panujący w księstwie Albert II został rodzicami bliźniąt, wobec czego Aleksandra spadła na ósme miejsce w linii sukcesji. Po narodzinach swojej bratanicy Indii w kwietniu 2015 zajęła dziewiąte miejsce.

7 stycznia 2015 wzięła udział w oficjalnej prezentacji[9], a 10 maja w chrzcinach księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, dzieci księcia i księżnej Monako[10].

1 sierpnia była gościem podczas ceremonii zaślubin jej starszego brata Pierre’a z włoską dziennikarką Beatrice Borromeo[11].

W styczniu 2016 towarzyszyła swojej matce podczas Paryskiego Tygodnia Mody[12]. W marcu po raz pierwszy wystąpiła w tradycyjnym Monaco Rose Ball, którego celem jest zbiórka funduszy dla Fundacji Księżnej Grace[13].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Księżniczka Aleksandra z Hanoweru
(1999-)
Ernest August V, książę Hanoweru
(1954-)
Ernest August IV, książę Hanoweru
(1914-1987)
Ernest August III, książę Brunszwiku
(1887-1953)
Wiktoria, księżna Brunszwiku
z d. księżniczka Prus (1892-1980)
Ortrud, księżna Hanoweru
z d. księżniczka Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (1925-1980)
Albrecht, książę Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
(1863-1948)
Hertha, księżna Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
z d. księżniczka Isenburgu i Budingen (1879-1918)
Karolina, księżna Hanoweru
z d. księżniczka Monako (1957-)
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
Pierre, książę Valentinois
z d. hrabia Polignac (1895-1964)
Charlotte, księżna Valentinois
z d. Grimaldi (1898-1977)
Grace, księżna Monako
z d. Kelly (1929-1982)
John Brendan Kelly
(1899-1960)
Margaret Kelly
z d. Majer (1898-1990)

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
20 lipca 1999 nadal Jej Królewska Wysokość Księżniczka Aleksandra z Hanoweru

Przypisy[edytuj | edytuj kod]