Aleksandra Hanowerska (ur. 1999)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aleksandra Hanowerska
księżniczka Hanoweru
wizerunek herbu
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 20 lipca 1999
Vöcklabruck
Ojciec Ernst August Welf
Matka Karolina Grimaldi
Rodzeństwo Ernest August Hanowerski
Krystian Henryk Hanowerski
Andrea Casiraghi
Charlotte Casiraghi
Pierre Casiraghi

Księżniczka Aleksandra z Hanoweru (Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia von Hannover, ur. 20 lipca 1999 w Vöcklabruck, Austria), członkini hanowerskiej rodziny książęcej, wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldi, córka Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru i księżniczki Karoliny z Monako, księżnej Hanoweru; od kwietnia 2015 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji tronu Monako i miejsce w linii sukcesji tronu brytyjskiego.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj]

Alexandra urodziła się 20 lipca 1999 roku w klinice w austriackim mieście Vöcklabruck. Jest córką księcia Ernesta Augusta V Hanowerskiego, pochodząceo z cesarskiej rodziny niemieckiej, panującej w XIX wieku i jego drugiej żony, księżnej Karoliny Hanowerskiej, następczyni monakijskiego tronu. Jej dziadkami są ze strony ojca książę Ernest August IV Hanowerski i księżna Ortrud Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg-Hanowerska, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest przyrodnią siostrą księcia Ernesta Augusta VI Hanowerskiego (ur. 1983), księcia Krystiana Hanowerskiego (ur. 1985), Andrei Casiraghiego (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986) i Pierre'a Casiraghiego (ur. 1987).

Ze strony ojca jest bratanicą hrabiny Marii Hochberg, księcia Ludwika Hanowerskiego, księżnej Olgi Hanowerskiej, księżnej Aleksandy Leiningen i księcia Henryka Hanowerskiego; ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldi i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej najbliżsi kuzynowie to: hrabia Konrad Hochberg (ur. 1985), hrabia Jerzy Hochberg (ur. 1987), książę Otto Hanowerski (ur. 1988), książę Ferdynand Leiningen (ur. 1982), księżna Olga Leiningen (ur. 1984), książę Herman Leiningen (ur. 1986), Oskar Hanowerski (ur. 1986), książę Albert Hanowerski (ur. 1999), księżna Eugenia Hanowerska (ur. 2001), książę Juliusz Hanowerski (ur. 2006), Jaśmina Grimaldi (ur. 1992), Aleksander Coste (ur. 2003), Ludwik Ducruet (ur. 1992), Paulina Ducruet (ur. 1994) i Kamila Gottlieb (ur. 1998).

Alexandra została ochrzczona 19 września 1999 w Auerbach obok Grünau im Almtal w Górnej Austrii. Jej rodzicami chrzestnymi zostały: Alexandra, księżna Leiningen, siostra Charlotte Casiraghi, Ulrike Ulmschneider, Maryam Sachs, Virginia Gallico, George Condo i Eric Mailer. Imiona otrzymała na cześć wszystkich swoich matek chrzestnych.

Jest potomkinią króla Jerzego III Hanowerskiego, cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, króla Krystiana IX Glucksburga i królowej Wiktorii Hanowerskiej. Poprzez rodzinę swojego ojca spokrewniona jest między innymi z królową Zofią Burbon, królem Konstantynem II Greckim, księciem Filipem Mountbatten, a przez to również z członkami wszystkich europejskich rodzin królewskich.

Jej imię nosi jej bratanek i syn chrzestny, Aleksander Casiraghi, a także jej kuzyn, nieślubny syn księcia Alberta II, Aleksander Coste.

Dzieci chrzestne[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Swoją edukację rozpoczęła od prywatnej szkoły katolickiej François d’Assise Nicolas Barré, znajdującej się w Monako. Następnie uczęszczała do szkoły podstawowej w Fontainebleau. W 2009 roku wraz z rodziną przeprowadziła się z Francji z powrotem do Monako i obecnie tam się uczy.

Członkini rodziny książęcej[edytuj]

Księżna Aleksandra po raz pierwszy pojawiła się na publicznej uroczystości jako kilkumiesięczna dziewczynka, kiedy wraz z całą rodziną wystąpiła w obchodach Narodowego Dnia Monako (19 listopada 1999). W kwietniu 2000 rodzice zabrali ją na turniej skoków przez przeszkody w Monte Carlo, w którym startowała jej siostra Charlotte. W styczniu 2001 uczestniczyła po raz pierwszy w Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo. 19 października 2002 razem z ojcem wzięła udział w wyścigach konnych w Fontainebleu. W lipcu 2005 wraz z całą rodziną książęcą była gościem ceremonii koronacji jej wuja, Alberta na księcia Monako. W 2008 roku po raz drugi zasiadła na trybunach podczas Festiwalu Cyrkowego. 16 grudnia 2009 wzięła udział w specjalnej uroczystości zorganizowanej w Pałacu Monako, w czasie której wręczano świąteczne prezenty monakijskim dzieciom. 24 marca 2011 uczestniczyła w pogrzebie siostry swojego dziadka, baronowej Massy, a dwa miesiące później w meczu piłki nożnej World Stars Football Match na stadionie imienia księcia Ludwika II. W lipcu 2011 uczestniczyła w zaślubinach wuja Alberta II z Charlene Wittstock.

Alexandra jest potomkinią najstarszej córki królowej Wiktorii, również noszącej imię Wiktoria, która została żoną niemieckiego cesarza Fryderyka III. Księżniczka znajduje się na liście sukcesji tronu Wielkiej Brytanii, jest to jednak bardzo odległe miejsce. Tuż przed nią umiejscowieni są jej przyrodni bracia, książęta Ernst August VI i Christian, a za nią jej kuzyn, książę Otto Heinrich. Zgodnie z brytyjskim prawem, członek rodziny, który wstąpi w związek małżeński z osobą wyznania katolickiego, traci prawa do dziedziczenia brytyjskiego tronu. Matka Alexandry, księżna Karolina jest katoliczką, a jej mąż protestantem. Oboje zdecydowali jednak, że córka zostanie wychowana w wierze protestanckiej, co zapewni jej miejsce na liście sukcesji.

Od 12 kwietnia 2015 księżniczka Aleksandra zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z obowiązującym prawem, zostanie skreślona z tej listy, jeżeli władcą zostanie dziecko księcia Alberta II.

W styczniu 2015 reprezentowała Monako w łyżwiarstwie figurowym podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Austrii i Liechtensteinie. Zajęła 29. miejsce.

Genealogia[edytuj]

Przodkowie[edytuj]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Księżniczka Aleksandra z Hanoweru Ernest August V, książę Hanoweru Ernest August IV, książę Hanoweru Ernest August III, książę Brunszwiku
Wiktoria, księżna Brunszwiku
Ortrud, księżna Hanoweru Albrecht, książę Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Hertha, księżna Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako John Brendan Kelly
Margaret Kelly

Tytuły[edytuj]

Od do Tytuł
20 lipca 1999 nadal Jej Królewska Wysokość Księżniczka Aleksandra z Hanoweru

Przypisy