Aleksiej Basmanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksiej Bosmanow
ilustracja
Data urodzenia

1514

Data śmierci

1570

Ilustrowana kronika Iwana Groźnego: "O carskim posyłaniu do stad krymskich. W tamtym roku w miesiącu czerwcu, posłał car na stada krymskie wojewodów z Mamaiła: w dużym pułku bojarów Iwana Wasilewicza Szeremetiewa i Lwa Andriejewicza Sałtykowa; w czołowym pułku - Aleksieja Daniłowicza Basmanowa".

Aleksiej Daniłowicz Basmanow (ros. Алексей Данилович Басманов; ur. 1514, zm. 1570) – bojar i wojewoda cara Iwana IV Groźnego, jeden z głównych opriczników.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Daniła Andriejewicza Pleszczewa-Basmana. Zdobył uznanie cara w 1552 roku, podczas oblężenia Kazania. W 1555 pod Sudbiszczi stanął na czele siedmiotysięcznej armii naprzeciw wojsk chana krymskiego Dewlet Gireja, bitwę wygrał. W 1556 został bojarem oraz namiestnikiem Nowogrodu Wielkiego. W trakcie wojen inflanckich zdobył Narwę i brał udział w oblężeniu Połocka. W 1564 roku wraz z synem Fiodorem zorganizował skuteczną obronę Riazania przed siłami Chanatu Krymskiego[1]

Znajdował się w bliskim otoczeniu cara Iwana IV Groźnego. Był jednym z inicjatorów wprowadzenia opriczniny. W 1568 roku w imieniu cara wygnał z chramu metropolitę moskiewskiego Filipa, oskarżonego o zorganizowanie przejścia Nowogrodu i Pskowa pod władanie króla polskiego Zygmunta II Augusta.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Basmanow, Aleksiej Daniłowicz // Rosyjski słownik biograficzny : w 25 tomach

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. РБС/ВТ/Басманов, Алексей Данилович — Викитека [online], ru.wikisource.org [dostęp 2018-07-12] (ros.).