Aleksiej Pażytnow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksiej Pażytnow
Алексей Пажитнов
Ilustracja
Aleksiej Pażytnow w Barcelonie (2008)
Data i miejsce urodzenia

14 marca 1956
Moskwa

Zawód, zajęcie

programista

Aleksiej Pażytnow, ros. Алексей Пажитнов, (ur. 14 marca 1956 w Moskwie[1]) – rosyjski programista, twórca gry komputerowej Tetris.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gra powstała w Centrum Komputerowym Akademii Nauk ZSRR w Moskwie przy współudziale Dimitrija Pawłowskiego i Wadima Geriasimowa[1]. Twórcy Tetris inspirowali się układanką Pentomino, w której zredukowano liczbę klocków i zdynamizowano całość, dodając uproszczoną grawitację. Tetris błyskawicznie stał się jedną z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie. Jego różne wersje działają praktycznie na każdej platformie sprzętowej i są kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi.

Pażytnow osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, dokąd wyemigrował w 1991[1]. Wiosną 1996 założył własną firmę produkującą gry „The Tetris Company”, jednak nie przyniosła ona oczekiwanych zysków i została zamknięta zaledwie po kilku miesiącach działalności[1]. W październiku 1996 Pażytnow zatrudnił się w Microsofcie, gdzie był odpowiedzialny za projektowanie i tworzenie nowych gier. Opuścił Microsoft w maju 2005 roku i rozpoczął współpracę z firmą WildSnake Software, produkującą gry logiczne typu puzzle[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]