Aleksy I Wielki Komnen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksy I Wielki Komnen
ilustracja
cesarz Trapezuntu
Okres

od 1204
do 1222

Dane biograficzne
Dynastia

Komnenowie

Data urodzenia

1182

Data śmierci

1222

Ojciec

Manuel

Matka

Rusudan

Żona

Teodora Aksouchina

Dzieci

Jan I,
Manuel I,
Nieznana z imienia córka Aleksego I Wielkiego Komnena

Aleksy I Wielki Komnen (11821222) – cesarz Trapezuntu w latach 12041222.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był wnukiem cesarza Bizancjum Andronika I Komnena, synem jego syna Manuela i gruzińskiej księżniczki Rusudan, siostry królowej Tamary. Wychował się w Gruzji. Miesiąc przed upadkiem Konstantynopola w 1204, Aleksy razem z gruzińskimi wojskami swojej ciotki okupował Trapezunt. Miał wtedy 22 lata.

Dynastia Komnenów była bardzo popularna u wybrzeży Morza Czarnego, z których pochodziła. W 1182 dziadek Andronika miał warownię w Oinaion – pomiędzy Trapezuntem a Synopą. Te trzy miejsca poparły Aleksego, a kiedy on przebywał wciąż w sąsiedztwie Trapezuntu, jego brat – Dawid z pomocą gruzińskich oddziałów i z poparciem lokalnych wielmożów, mianował się panem Pontu i Paflagonii. Zajął też zamek Kastamonou, który miał należeć do przodków Komnenów. Dawid zdobył zachód i wschód (Herakleia Pontike na drodze do Konstantynopola).

Aleksy nadał sobie tytuł cesarza Romanów oraz tytuł Wielkiego Komnena (gr. Megas Komnenos). Ten nowy tytuł Trapezunckiej dynastii miał przetrwać 257 lat – jak napisał Bessarion – najdłużej w historii Bizancjum.

Aleksy poślubił Teodorę Aksouchinę, pochodzącą z trapezunckiej szlachty. Miał z nią dwóch synów i córkę:

Zmarł 1 lutego 1222, po 18 latach rządów. Jego starszy syn Jan zrzekł się korony na rzecz swojego szwagra – Andronika I.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]