Aleksy Romanow (ur. 1953)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksy Andriejewicz Romanow
Jego Cesarska Wysokość
książę korony Rosji
Wizerunek herbu
Pretendent do tronu Rosji (spór z Marią Władimirowną Romanową)
Okres

od 28 listopada 2021

Poprzednik

Andrzej Andriejewicz Romanow

Dane biograficzne
Dynastia

Romanowowie

Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1953
San Francisco

Ojciec

Andrzej Andriejewicz Romanow

Matka

Jelena Konstantinowna Durnowa

Rodzeństwo

Piotr Andriejewicz Romanow
Andrzej Andriejewicz Romanow

Małżeństwo

Zoja Romanowa
od 19 września 1987

Odznaczenia
Order św. Andrzeja (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego I klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Orła Białego (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława I klasy (Imperium Rosyjskie)

Aleksy Andriejewicz Romanow, ros. Алексей Андреевич Романов, ang. Alexis Romanoff (ur. 27 kwietnia 1953 w San Francisco) – amerykański fotograf i polityk pochodzący z rosyjskiej rodziny arystokratycznej. W 2021 ogłosił się głową rodu Romanowów i pretendentem do tronu Rosji (od 2021)[potrzebny przypis].

Jest pierworodnym synem Andrzeja Andriejewicza Romanowa (1923–2021) i jego pierwszej żony Jeleny Konstantinownej Durnowej (1927–1992). W 1959 roku jego rodzice rozwiedli się. Aleksy wychowywał się z matką, która zadbała o wszechstronne wykształcenie syna, właściwe członkom rodziny carskiej. Ukończył St. Mary's College Hight School w San Francisco. Następnie studiował historię, historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W tym czasie uczestniczył też w zajęciach warsztatowych z rysunku i fotografii. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Oakland, gdzie prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmującą się profesjonalną fotografią artystyczną i reporterską. W 1980 roku został członkiem Stowarzyszenia Rodziny Romanowów. Z dniem śmierci ojca (28 listopada 2021) został ogłoszony głową rodziny imperialnej i pretendentem do tronu Rosji. Aleksy Andriejewicz pozostaje w sporze sukcesyjnym z Marią Władimirowną.

19 września 1987 ożenił się w Oakland z Zoettą Leysa (ur. 1956), córką Roberta i Elen z d. Telfer, która przyjęła imię Zoja. Małżeństwo jest bezdzietne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Massie, Robert K.: The Romanovs: The Final Chapter. London: Johnatan Cape, 1996. ISBN 0224041924.