Alessandro Rossi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alessandro Rossi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 sierpnia 1967
Rimini
Kapitan regent San Marino
Okres od 1 kwietnia 2007
do 1 października 2007
Przynależność polityczna Zjednoczona Lewica
Poprzednik Antonio Carattoni
Roberto Giorgetti
Następca Alberto Selva
Mirko Tomassoni

Alessandro Rossi (ur. 10 sierpnia 1967) – sanmaryński polityk, kapitan regent San Marino od 1 kwietnia 2007, urząd ten wraz z Alessandrem Mancinim pełnił przez pół roku, do 1 października 2007.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Rossi jest absolwentem Uniwersytetu Bolońskiego. W 1998 utworzył partię Idee w Ruchu (Idee in Movimento), zostając jej liderem. W 1998 wybrany został do Wielkiej Rady Generalnej (parlament)z listy stworzonej wspólnie przez jego partię oraz Postępową Partię Demokratyczną San Marino (PPDS, Partito Progressista Democratico Sammarinese) (socjaliści). W latach 1998-2001 był wiceprzewodniczącym klubu obu partii w parlamencie.

W 2001 współtworzył Partię Demokratów (PDD, Partito dei Democratici), powstałą z połączenia dwóch poprzednich partii. Rossi został jej wiceprzewodniczącym i z jej ramienia w 2001 ponownie wszedł w skład Wielkiej Rady Generalnej. W 2005 Partia Demokratów połączyła się z Socjalistyczną Partią San Marino i przekształciła w Partię Socjalistów i Demokratów (Partito dei Socialisti e dei Democratici).

Rossi przed wyborami w 2006 opuścił Partię Socjalistów i Demokratów i wraz z kilkoma innymi rozłamowcami dołączył do Zjednoczonej Lewicy (Sinistra Unita). Z jej ramienia dostał się do parlamentu w 2006. W strukturach parlamentu wchodzi w skład Komisji Spraw Zagranicznych. Rossi jest członkiem Rady Dwunastu (Consiglio dei XII), sądu najwyższej instancji w republice. Od 2 października 2006 jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]