Przejdź do zawartości

Alessio Baldovinetti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alessio Baldovinetti
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 października 1427
Florencja

Data i miejsce śmierci

29 sierpnia 1499
Florencja

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

renesans

Zwiastowanie, Uffizi
Madonna z Dzieciątkiem, Luwr

Alesso Baldovinetti, także Alessio (ur. 14 października 1427 we Florencji, zm. 29 sierpnia 1499, tamże) – włoski malarz renesansowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w pracowni Domenica Veneziana. We Florencji prowadził szkołę, do której uczęszczał Domenico Ghirlandaio.

Malował freski, obrazy ołtarzowe. Jego obrazy religijne i portrety odznaczają się dużą precyzją i czystością rysunku. Wykonywał też projekty mozaik i witraży. Zachowanych dzieł jest niewiele. Należy do nich fresk w bazylice Santa Annuziata we Florencji, przedstawiający Boże Narodzenie (1460-1462)[1]. Znaczne zniszczenie tego malowidła jest efektem eksperymentów, jakie Baldovinetti prowadził na polu technik malarskich.

Inny fresk, z kościoła San Miniato al Monte we Florencji, ukazuje scenę Zwiastowania. Maryja i archanioła znajdują się w znacznej odległości od siebie, dodatkowo przedzieleni płaskorzeźbionym wazonem. Ponownie Zwiastowanie malarz przedstawił na obrazie sztalugowym, obecnie znajdującym się w Uffizi[1]. Tu główni bohaterowie usytuowani są w sklepionym pomieszczeniu z arkadami i roślinnością w tle. Maryja i Gabriel mają wysmukłe proporcje, a ich gesty są wyrafinowane. Baldovinetti namalował również scenę adoracji Dzieciątka przez Maryję na tle toskańskiego krajobrazu. Obraz ten Madonna adorująca dzieciątko jest przechowywany w Luwrze[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sztuka Świata. Leksykon A-K, t. 12, Warszawa: Arkady, 1998, s. 56, ISBN 83-213-4088-1.
  2. Sztuka Świata, t. 5, Warszawa: Arkady, 1992, s. 170, ISBN 83-213-3630-2.