Przejdź do zawartości

Alex Haley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alex Haley
Alexander Murray Palmer Haley
Ilustracja
Alex Haley w czasie służby w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych
Data i miejsce urodzenia

11 sierpnia 1921
Ithaca, Stany Zjednoczone

Data i miejsce śmierci

10 lutego 1992
Seattle, Stany Zjednoczone

Zawód, zajęcie

pisarz

Alexander Murray Palmer Haley (ur. 11 sierpnia 1921 w Ithaca, zm. 10 lutego 1992 w Seattle) – amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 11 sierpnia 1921 w Ithaca w stanie Nowy Jork jako najstarszy syn Simona Alexandra i Berthy Palmer Haley. Jako młody chłopiec Alex Haley uczył się o swym afrykańskim przodku Kunta Kinte podczas letnich dni spędzanych w Henning w stanie Tennessee, słuchając rodzinnych historii opowiadanych przez dziadków.

Zgodnie z tymi opowieściami Kunta Kinte z plemienia Mandinka został przywieziony wraz z innymi gambijskimi Czarnymi do Stanów Zjednoczonych i sprzedany do pracy niewolniczej. Alex Haley postanowił więcej dowiedzieć się o swoich przodkach, czego wynikiem jest nagrodzona w 1977 specjalnym Pulitzerem[1] książka Korzenie (ang. Roots: The Saga of an American Family), będąca swoistym drzewem genealogicznym autora oraz ukazująca znaczenie pracy niewolników dla budowy gospodarczej potęgi Stanów Zjednoczonych. Na podstawie książki nakręcono serial telewizyjny Korzenie.

Zmarł 10 lutego 1992 w Seattle w stanie Washington.

Twórczość

[edytuj | edytuj kod]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]