Alexa Internet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

Wyszukiwarka Alexa zaopatrzona jest w robota internetowego, który indeksuje ponad 4,5 miliarda stron. Posiada także katalog stron WWW.

Kontrowersje związane ze statystykami[edytuj]

Strony występujące w serwisie Alexa pojawiają się na wyższej pozycji niż pozostałe, zaś w obliczaniu statystyk nie są w ogóle brane pod uwagę połączenia RSS, HTTPS i wszelkie transakcje nie związane z protokołem HTTP. Oznacza to, iż bardziej zainteresowani bezpieczeństwem bądź wolnym oprogramowaniem użytkownicy w statystykach Alexy są pomijani. Skutkiem tego statystyki Alexy mogą zaniżyć faktyczną wartość ruchu na niektórych ze stron.

System Alexa popularny jest w Ameryce i Azji. W Polsce specjalne oprogramowanie Alexa ma zainstalowany niewielki procent użytkowników Internetu, dlatego dane mogą okazać się niereprezentatywne.

Linki zewnętrzne[edytuj]