Alexander Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Xander
Alexander LaVelle Harris
Postać z Buffy: Postrach wampirów
ilustracja
Pierwsze wystąpienie Unaired Pilot
Ostatnie wystąpienie Chosen
Grany przez Nicholas Brendon, Kelly Donovan
Liczba odcinków 144
Dane biograficzne
Data urodzenia styczeń 1981
Inne informacje
Wiek 27
Umiejętności budowlaniec, stolarz

Alexander LaVelle Harris, zwany krócej Xander – jedna z głównych postaci serialu Buffy: Postrach wampirów. Przez siedem sezonów grał go Nicholas Brendon, w odcinkach „The Replacement” i „Intervention” grany przez Kelly Donovana.

Xander prawdopodobnie urodził się w styczniu 1981 roku, nigdy nie podano dokładnej daty. Urodził się w Sunnydale, jego rodzicami są Tony i Jessica Harris, ojciec jest alkoholikiem, i prawdopodobnie bezrobotnym. Xander od czasów przedszkolnych przyjaźni się z Willow Rosenberg. Jego najlepszym przyjacielem był Jesse McNally, lecz po epizodzie „The Harvest” nigdy już o nim nie wspomniano. Xander miał w szkole opinię nieudacznika. Jego sytuacja nieco się poprawiła gdy zaprzyjaźnił się z Buffy. Jego pierwszą dziewczyną była Cordelia Chase. Gdy ta z nim zerwała, ze względu na swoje życie towarzyskie, Xander wraz z Amy Madison rzucił czar miłosny. W wyniku jego złego działania stał się obiektem miłości całego Sunnydale, także Buffy i zakochanej w nim wcześniej Willow Rosenberg. W trzecim sezonie Cordelia Chase, zrywa z nim, z powodu jego zdrady. Pojawia się wtedy Anyanka, demon zemsty. W wyniku życzenia Cordelii, Sunnydale zmienia się w miasto bez pogromcy. W Alternatywnym Sunnydale Xander jest wampirem, jednym z protegowanych Mistrza. Ginie tam skołkowany przez Buffy. W odcinku „The Zeppo” Xander spędza noc z Faith. Słynący z przyciągania demonów Xander, staje się obiektem podchodów pozbawionej swoich mocy Anyi. Zostają oni parą aż do odcinka „Hell’s Bell's”, kiedy Xander tchórzy przed ołtarzem. Mniej więcej w połowie siódmego sezonu ponownie są razem, lecz w „Chosen” finale serii Anya ginie. Xander traci oko w walce z Calebem w winiarni. Xander jako jedyny nigdy nie posiadał żadnych nadnaturalnych mocy. Jest cieślą i majstrem na budowie. Uczestniczył między innymi w budowie nowego liceum. W sezonie czwartym mieszkał w piwnicy swoich rodziców, w odcinku „The replacement” przeprowadza się do wynajętego mieszkania.

Samochody Xandera: Chevrolet Bel Air Convertible z 1957, własność wujka Rory'ego. Numer rejestracji prawdopodobnie PSI 735, widzony w „The Zeppo”. Od sezonu 5 do odcinka „Two to go” w sezonie 6 gdy został zniszczony, Ford Taurus, rejestracja 2SAM564. W sezonie 7 srebrny samochód, prawdopodobnie użyty też przez Willow w „Dirty Girls”, prawdopodobnie także marki Ford, rejestracja 3PCE187. Zniszczony podczas zagłady miasta.

Post Sunnydale[edytuj | edytuj kod]

Xander jest głównodowodzącym w bazie pogromczyń w Szkocji, utrzymuje też kontakt z Gilesem i Andrew. Bywa porównywany do Nicka Fury, zapewne z racji braku oka – tego samego zresztą, oraz podobny sposób ubierania i pośrednio funkcję. Xander jednak nie uznaje siebie za obserwatora. W części drugiej Xander musi przejąć funkcje pogromczyni pogrążonej w śnie, podczas ataku na kwaterę główną. Widzimy też iż nadal próbuje on pełnić rolę mediatora jak to czynił wcześniej w serialu.

Umiejętności[edytuj | edytuj kod]

Xander nie posiada żadnych nadludzkich mocy, jest jednak dobrym majsterkowiczem, co się przydaje gdy konieczna jest wymiana szyb w domu Buffy. W odcinku „The pack” został opętany przez hienę, zyskał wtedy dość sporą siłę fizyczną, wyostrzone zmysły. W „Halloween” zmienił się w żołnierza, nabył wtedy pewne umiejętności wojskowe. W „Superstar” podpalił książkę po przeczytaniu prostego zaklęcia. Xander dość szybko osiąga status majstra na budowie, na której pracuje. W sezonie 8 jest też głównym dowódcą w sztabie pogromczyń w Szkocji. Pozwala to wyciągnąć wniosek iż Xander jest dobrym organizatorem, i potrafi zarządzać i sterować ludźmi.

Inne wcielenia[edytuj | edytuj kod]

 • Xander Wampir – odcinek „The Wish”.
 • Xander Hiena – odcinek „The Pack”.
 • Scruffy Xander i Suave Xander – odcinek „The Replacement”, został wtedy rozdzielony na dwie osoby.
 • Xander Wojskowy – odcinek „Halloween”.
 • Xander sługa Draculi

Związki[edytuj | edytuj kod]

 • Willow Rosenberg – mieli wtedy 6 lat i zerwali ponieważ ukradł jej lalkę Barbie, z odcinka „Welcome to Hellmouth”. Także w sezonie trzecim, od „Homecoming” do „Lover's Walk”.
 • Buffy Summers – podkochuje się w niej mniej więcej do końca sezonu pierwszego. Później jest już tylko przyjacielem.
 • Kobieta Modliszka – w odcinku „Teacher's Pet”.
 • Inkaska Mumia, używająca imienia Ampata lub Empada, po peruwiańskim chłopaku przez nią zabitym. Odcinek „Inca Mummy Girl”.
 • Cordelia Chase – od odcinka „What's My Line? part 2” do „Lover's Walk”. Zerwali z powodu zdrady Xandera.
 • Faith – odcinek „The Zeppo”.
 • Anya Jenkins – byli razem na balu maturalnym w „The Prom”. Właściwy związek dopiero od sezonu czwartego od „The Harsh Light of Day”. W epizodzie „The Gift”, Xander oświadcza się. Jednak tchórzy tuż przed ślubem – odcinek „Hell’s Bell's”. Ponownie zaczynają się spotykać pod koniec siódmego sezonu, aż do momentu śmierci dziewczyny w „Chosen”.
 • Lyssa – demon, w odcinku „First Date”, próbuje za pomocą jego krwi otworzyć pieczęć na piekielnych ustach.
 • Nancy – odcinek „Beneath you”, atakowana przez swojego chłopaka, zmienionego w demona przez Anye.